in ,

KKTC Vatandaşı Olmayanlar Kıbrıs’ta Nasıl Konut Yatırımı Yapar ?

Kıbrıs’ta Konut Satın Almanın Şartları Nelerdir ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan ve 46 yıl aradan sonra, 8 Ekim günü halka açılan Kapalı Maraş bölgesi, dünyanın önemli turizm noktaları arasında gösteriliyor. Kademeli bir şekilde açılan Maraş bölgesi, gözleri Kıbrıs’taki yatırımlara çevirdi.

Kıbrıs’ta gayrimenkul uzmanları, özellikle Ekim ayından beri Türk yatırımcıların Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapma arayışında olduğunu ifade ediyor. Ancak Kıbrıslılar dışında olanların adada konut yatırımı yapması için bazı şartlar bulunuyor.

KIBRIS’TA EV FİYATLARI NE KADAR ?

Tatilcilerin her yıl uğradığı, adanın en özel bölgesi olarak gösterilen Gazimağusa’da son yıllarda konut satışları da arttı. Adanın doğu kısmında bulunan bölgede uygun fiyatlı konutların bulunması yatırımcıların ilgisini çekiyor.

KKTC’de yatırımcılar, Gazimağusa dışında Girne, İskele ve Lefke gibi bölgelere ilgi gösteriyor. Adadaki gayrimenkul piyasasında İngiliz Sterlini geçerli oluyor.

Arazi fiyatlarının Gazimağusa sınırları içerisinde 40 bin sterlin seviyesinden başladığı belirtiliyor. Şehir merkezinde ise arazi fiyatları 100 bin sterlin seviyesini buluyor. Bölgede 1+1 ev fiyatları 30 bin sterlin seviyesinden başlıyor.

KIBRIS’TA KONUT SATIN ALMANIN ŞARTLARI

KKTC vatandaşı olmayanlar için gayrimenkul alım şartları ;

1- KKTC vatandaşı olmayanlar yalnızca 1 ev satın alabiliyor.

2- Aile bireyleri, 1 ev satın alma şartından bireysel olarak faydalanıyor.

3- Konut satın alımlarında sözleşme yapmak zorunlu tutuluyor.

4- Satın alınacak gayrimenkulün askeri tesislerden uzak bölgelerde olması gerekiyor.

5- Satış prosedürünün bakanlar kurulunca onaylanması gerekiyor. Satın alma, 2 ayı bulan onay sürecinden sonra gerçekleştiriliyor.

6- Konut satın alımlarında rayiç değer üzerinden yüzde 3 oranında tapu harcı, yüzde 5 oranında KDV, sterlin cinsinden su ve elektrik katkı payları ödeniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

312 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’nin Sunduğu Kampanyaya Bugün Start Verildi !

Üç Gelişme, Piyasa Algısını Değiştirdi !