in ,

Kira Artış Oranı Ağustos 2021

Ağustos 2021 Kira Artış Oranı Açıklandı !

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen Temmuz ayı enflasyonu rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması konut sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek maksimum zam oranı sınırı olarak kullanılacak.

Ev sahipleri kiracılara açıklanan bu rakamdan daha düşük oranda zam yapabilirken daha yüksek oranda zam yapmaları ise kanunen yasaklandığı için mümkün olmayacak. Kira artış oranı hesaplaması bu rakamlar üzerinden yapılacak. Temmuz ayında kira sözleşmesi sona eren ve Ağustos ayında kiralarına zam gelecek olan kişiler için bu oran kullanılacak.

TEMMUZ ENFLASYON ORANI 2021 AÇIKLANDI ! 

Açıklanan rakamlara göre Temmuz ayında enflasyon ÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,80, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,41, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,95 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,15 artış gerçekleşti.

Açıklanan enflasyon rakamları arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması konut sahipleri tarafından uygulanacak olan en yüksek kira zam oranı sınırı olarak uygulanacak.

AĞUSTOS 2021 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA TABLOSU

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos 2021 Kira Artış Oranı: % 15.15

Ağustos Ayı Kira Zammı Tutarı: 151,15 TL

Ağustos 2021 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.151,15 TL

EV SAHİBİ KİRAYA NE ZAMAN ZAM YAPAR, EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR ?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi de zam oranı… Kira zammı için taraflar hem oran hem de zam süresi konusu ile ilgili anlaşmazlıklar yaşayabilmektedir. Ülkemizde yasal olarak kiracılar ile konut sahipleri arasında uyulacak kuralların belirlenmesi adına kira sözleşmesi imzalanmaktadır.

Bu sözleşme kapsamında kiranın ödeneceği tarih, ödenecek olan kira tutarı, kiralama koşulları ve kiralanan taşınmazın tüm ayrıntıları belirlenmektedir. Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesinde aksini gösteren bir hüküm bulunmuyorsa bu durumda kira sözleşmesi 1 senelik yani 12 aylık düzenlenmiş olarak kabul edilmektedir.

Kira sözleşmesinin tarihi dolduğu halde taraflardan biri tarafından iptal edilmediği takdirde kendiliğinden güncellenmiş kabul edilir ve bu sözleşme yenileme işleminde konut sahibini kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Ev sahibi kiraya kira sözleşmesini yenilerken zam yapma hakkı elde eder.

Ancak tarafların imzaladığı kira sözleşmesinde aksini gösteren bir hüküm yer alıyorsa, örnek olarak “kiraya 6 ayda bir zam yapılır”, “kira sözleşmesi 2 seneliktir” gibi ibareler bulunuyorsa bu durumda sözleşmedeki ibareler geçerli kabul edilir.

Ne düşünüyorsunuz?

254 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

En Çok Konut Satışı Yapılan İller

Yazlık Evi Olanlar Sigorta Ofislerine Koştu !