in ,

Kira Artış Oranı Eylül 2021 !

Eylül ayı işyeri ve konut kira artış oranı yasal zam sınırı belirlendi. Kiralara kaç TL zam geldi, konut sahibi kiraya kaç lira zam yapabilir ?

Konut ve işyeri resmi kira artış oranı rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamları ilan edildi. Açıklanan rakamlar arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması Eylül ayı resmi kira artış zam oranı olarak kullanılacak.

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin yönünü belirleyecek olması sebebi ile söz konusu rakamlar büyük bir önem taşıyordu. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında Ağustos ayını işaret ederek enflasyon rakamlarında düşüş beklediklerini dile getirmişti.

TÜİK TEFE TÜFE AĞUSTOS 2021 ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI !

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,12, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,65, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,25 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,78 artış gerçekleşti.

EYLÜL 2021 KİRA ARTIŞ ORANI ! KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ, EV SAHİPLERİ KİRAYA EN FAZLA KAÇ LİRA ZAM YAPABİLİR ?

Ağustos ayı enflasyon rakamları arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması konut sahipleri tarafından kiracılarına uygulanabilecek maksimum zam oranı sınırı olarak kullanılacak. Yani konut sahipleri kiracılarına en çok bu oran kadar zam yapabilecek.

Açıklanan rakamlara göre kira artış oranı olarak kullanılacak olan 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 15.78 olarak gerçekleşti.

EYLÜL 2021 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2021 Kira Artış Oranı: % 15.78

Eylül Ayı Kira Zammı Tutarı: 157.80 TL

Eylül 2021 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.157.80 TL

EV SAHİBİ KİRAYA NE ZAMAN ZAM YAPAR ?

Türkiye’de imzalanan kira sözleşmeleri üzerinde aksini gösteren bir madde bulunmadığı takdirde 1 yıllık yani 12 aylık olarak düzenlemiş kabul edilir. Ancak kira sözleşmesi maddeleri arasında bunun aksini gösteren “kira sözleşmesi 6 ay geçerlidir”, “kira sözleşmesi 2 seneliktir” gibi ibareler yer alıyorsa bu durumda sözleşme üzerinde geçerli olan tarih kabul edilir ve uygulanır.

Bu tarih dolduğu halde iptal edilmeyen kira sözleşmesi kendiliğinden güncellenmiş kabul edilir. Bu durumda konut sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Kira sözleşmesinin yenilendiği ay içerisinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması resmi kira artışı için uygulanabilecek taban zam sınırıdır.

Ne düşünüyorsunuz?

135 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bahçe Tasarımları Ve Şık Tasarım Saksılar

GYODER Gayrimenkul Sektörü 2021 2. Çeyrek Raporu Yayımlandı