in ,

Kira Artış Oranı Haziran 2021

TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyonu açıklandı.

Haziran ayında kira zammı ne kadar, kiralara kaç TL zam geldi, konut sahibi kiraya en çok ne kadar zam yapabilir, işyeri kira artış oranı 2021 yüzde kaç ? Detaylar haberimizde…

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından merakla beklenen enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK Mayıs ayı enflasyonu rakamları arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması konut sahipleri tarafından kiracılara uygulanacak maksimum kira artış oranı olması sebebi ile kiracılar tarafından merakla bekleniyordu.

MAYIS AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ TAHMİNİ YÜZDE 1,39 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

14 ekonomistin katılımıyla yapılan beklenti anketi verilerine göre enflasyon beklentisi 1,39 olarak ilan edilirken en düşük enflasyon beklentisi tahmini 1,18 ve en yüksek beklenti 1.73 oldu. Yıllık enflasyon beklentisi tahmini ise yüzde 17,14 olarak ankette ilan edilmişti.

HAZİRAN AYI RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI YÜZDE KAÇ, KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ ?

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre % 0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre % 16,59 ve on iki aylık ortalamalara göre % 14,13 artış gerçekleşti.12 aylık TÜFE ortalaması ve Mayıs ayı resmi kira zam oranı % 14,13 oldu.

HAZİRAN 2021 KONUT VE İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA !

Bu kapsamda TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden Mayıs ayı kira artış oranı şöyle hesaplanacak;

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2021 Kira Artış Oranı: % 14.13

Haziran Ayı Kira Zammı Tutarı: 141,30 TL

Haziran 2021 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.141,30 TL

İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI HAZİRAN 2021

Yeni Ekonomi Programı ile yapılan kanuni değişiklik kapsamında resmi kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Bu kapsamda işyeri kira artış oranı da 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlandı. Bu nedenle süresi sona eren, güncellenen işyeri kira sözleşmesinde kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden yukarıda bulunan örnek hesaplamaya uygun olarak gerçekleştirilecek.

EV SAHİBİ KİRAYA NE KADAR ZAM YAPABİLİR ?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan ve en fazla mahkemeye taşınan problemlerin başında kira zam oranı yer almaktadır. Yaşanan anlaşmazlıkların çözümü Kat Mülkiyeti Kanunu ile belirlenmekte olup buna göre konut sahipleri kiraya en çok, o ay için Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden zam yapabilecekler.

Söz konusu rakam, yasal olarak konut sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek tavan zam oranı yani yasal zam sınırıdır. Ev sahibi ile kiracı arasında karşılıklı anlaşma sağlansa dahi bu oranın üzerinde zam yapılması kanunen yasaktır.

Ancak konut sahibi ile kiracı arasında karşılıklı anlaşmaya varılması durumunda daha düşük bir oranda zam yapılması hatta hiç zam yapılmadan kira sözleşmesinin yenilenmesi de mümkün olabilir.

EV SAHİBİ KİRACIYA HER SENE ZAM YAPABİLİR Mİ ?

Ev sahibi ile kiracı arasında uygulanacak kuralların tamamı imzalanan kira sözleşmesi ile belirlenmektedir. Karşılıklı taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesinde aksini gösteren bir hüküm bulunmuyorsa bu durumda kira sözleşmesinin geçerliliği 1 sene olarak kabul edilir.

12 aylık sürenin sona ermesi ile birlikte kira sözleşmesi iptal edilmediği takdirde kendiliğinden yenilenir ve bu yenilenme işlemi sırasında konut sahibi kiraya zam yapma hakkı elde eder. Ev sahibi kiraya dilediği zaman değil belirlenen sürenin dolması durumunda zam yapma hakkına sahiptir. Örneğin kira sözleşmesi 6 aylık imzalanırsa bu durumda 6 ayın sonunda, yani kira sözleşmesi süresi bittiğinde zam yapılır.

Ne düşünüyorsunuz?

259 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Filyos Limanı Ne Zaman Açılacak ?

100 Bin Lira Hibe Desteği İle Kırsala Dönüş !