in ,

Kira Artış Oranı Kasım 2021

Kasım ayı kira artış oranı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının sonrasında kasım ayı kira artış oranı da belli oldu. Enflasyon (TÜFE) rakamlarının on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı kasım ayı için yüzde 17,09 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ekim yüzde 2,39 artarken, yıllık bazda yüzde 19,89 oldu.

TÜFE’de 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,39, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,75, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,09 artış gerçekleşti.

Kiralara en çok yüzde 17,09 zam yapılabilecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekim ayı itibarıyla, on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 17,09 artış gerçekleşti. Buna göre mal sahipleri kiracısına yasal olarak en çok yüzde 17,09 oranında zam yapabilecek.

Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ev sahipleri bu oranın üzerinde artış yapamıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Evimize Taşınmadan Önce Yapmamız Gerekenler Nelerdir ?

Yüksek Deprem Riski Taşıyan Bölgelerde Ev Satmanın İpuçları