in

Ticaret Bakanlığı Kira Desteği Alabilecek İş Kollarını Açıkladı

Bakanlığın listesinde yer alan tüm iş kolları haberimizde…

Koronavirüs nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenenler için verilecek hibe ve destekler açıklandı.

Covid-19 salgını sebebiyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek hibe destek programına dair usul ve esaslar belirlendi. Bu yardımlardan faydalanabilecek iş kollarının tam listesi açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile kira yardımının kimlere verileceğini açıklayan Ticaret Bakanlığı şartları duyurdu.

KİRA YARDIMINDAN HANGİ İŞLETMELER FAYDALANABİLECEK ?

Bakanlık, söz konusu desteğin “3323 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı” kapsamında sağlanacağını bildirdi.

Ödenecek Rakam

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ; salgından etkilenen işletmelere aylık 1.000 Türk Lirası olmak suretiyle toplamda 3.000 Türk Lirası gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği sağlanacak.

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki temel faaliyet konusu üzerinden bir kez yararlanabilecek.

Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı çok sayıda iş yeri bulunması durumunda, başvuruda bulunanlar bir iş yeri için kira desteğinden yararlanabilecek.

Hibe desteğinden yararlanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gerekecek.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden yararlanılması, bu destek programından yararlanılmasına engel teşkil etmeyecek.

DESTEK ALABİLECEK İŞ KOLLARI

BAŞVURU SÜRECİ

Bakanlık, destek uygulanmasına dair müracaat, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ile bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek.

Destek müracaatları ve itirazlar www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacak.

Müracaat sırasında kira desteği başvurusunda bulunanlardan, söz konusu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini beyan etmesi istenecek. Beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmayacak.

10 günden az olmamak üzere, destek programı müracaat süresi Bakanlık tarafından belirlenecek.

Reddedilen müracaatlar ile ilgili ret tarihinden itibaren 10 gün içinde Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecek.

Destek başvurusunun uygun bulunması durumunda ilgilinin banka hesabına destek ödemesi yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

200 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İki Yıl Önce Restorasyona Alınan Sinema İçin Gün Sayılıyor

Rize’de Kentsel Dönüşüm Projesi İçin Start Verilecek