in ,

Kira Yardımı Nasıl Alınır ?

Kira Yardımı Kimlere Ödenir ? Kira yardımı için şartlar nelerdir ?

Koronavirüs sebebiyle milyonlarca kişi işini kaybetti ve maddi-manevi zor durumda kaldı. Maddi açıdan zorlanan, işsiz kalıp geçimini sağlayamayan kişiler konut kiralarını da ödeyemez hale geldi. İhtiyaç sahibi kişiler için devlet tarafından kira yardımı yapılıyor. Peki kira yardımı nasıl alınır ? Belediyeler de zor durumda kalan vatandaşlara kira yardımı yapıyor. Peki kira yardımı kimlere verilir ? Kira yardımı nasıl alınır ? Kira yardımı için şartlar nelerdir?

Kiralarını ödeyemeyen vatandaşlar zor durumda. Koronavirüs sebebiyle iyice zorlanan vatandaşlar kiralarını ödeyemez duruma geldi. Zor durumda kalan vatandaşlara devlet sosyal yardım adı altında kira ödemeleri yapıyor.

Koronavirüs sebebiyle birçok iş yeri kapandı. Kirasını esasen zar zor ödeyen vatandaşlar iyice zor duruma düştü. Sadece kira ödeyenler değil, kira toplayarak gelir sağlayan konut ve iş yeri sahipleri de kira ile geçindiklerini söyleyerek mağduriyetlerini dile getirdiler.

Devlet bu yardım çığlıklarını duydu ve kira yardımlarını arttırdı. Devlet kira yardımları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan kentsel dönüşüm kira yardımı tutarları ödüyor. Ancak bu yardım yalnızca konutunu kentsel dönüşüme vererek yenileme yapmak isteyen vatandaşlara ödenecek. Kentsel dönüşüm yardımı almak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden müracaat yapabilecekler.

Koranavirüs sebebiyle işten çıkarılan vatandaşlar, asgari ücretliler ve engelli vatandaşlar için ise kira yardımı yine devlet tarafından yapılacak.

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

Kira yardımı almak isteyenlerin ;

Sigortasının bulunmaması,

SGK tarafından ödenen bir maaş almaması,

Üzerlerine kayıtlı hiçbir taşınmaz ve araç olmaması,

Düzenli bir gelire sahip olmaması ve gelir testi sonucunda yoksulluk limitinin üzerinde bir gelire sahip olmaması gerekmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

143 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

LED Işık Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Bazı İllerde Acele Kamulaştırma Kararı Alındı