in

Kiracı Haklarıyla İlgili Düzenleme Yürürlüğe Girdi

Borçlar Kanunu’nda 8 yıl önce özellikle işletme kiracılarını doğrudan ilgilendiren beş önemli değişiklik bu yıl geçerlilik kazandı.

Kiracı Haklarıyla İlgili Düzenleme Yürürlüğe Girdi voorgo

Bu düzenlemede kira sözleşmesine aykırı olarak yer alan maddeler kendiliğinden geçersiz sayılacak. Mülk sahiplerinin kanuna aykırı taleplerde bulunmaları halinde kiracılar yazılı ihtar gönderecek ve bu taleplerin kanuna aykırı olduğunu belirterek reddedilebilecek.

GERİ KALAN AYLARI ÖDETME CEZASINA SON

Konut hususunda 8 yıldır uygulamada olan işletme kiracılarına yönelik hazırlanan sözleşmelerde, “Kiracı, bir kira bedelini zamanında ödemezse kalan ayların tamamının kirasını peşin olarak ödemek zorundadır” maddesi devre dışı bırakıldı. Ayrıca “Kiracı kira bedelini zamanında ödemezse şu kadar cezai şart öder”şeklinde ifade edilen madde de iptal edildi.

DEVİR ENGELİ İÇİN HAKLI BİR GEREKÇE BEYAN EDİLECEK

Kiracının iş yerini başkasına kiralama talebi durumunda, işletmecinin bunu onaylamak zorunda olacağı yeni düzenlemede, haklı bir gerekçe gösterilmediği sürece kiracının iş yerini başkasına devretmesi önlenemeyecek.

KİRACI BULAN TAZMİNATTAN KURTULACAK

İş yerlerinde kiracıların imza altına alınan sözleşme süresinden önce iş yerini tahliye etmesi halinde ödediği tazminata yönelik de yürürlüğe girecek Borçlar Kanunu‘nun ilgili maddeleri kapsamında düzenleme getirildi. Yeni dönemde kiracının, zorunlu fesihten kaynaklı tazminat ödememek için,  kendi yerine aynı şartlarda başka bir kiracı bulması talep edilecek.

Kiracının temin edilmesi durumunda da herhangi bir tazminata gerek duyulmadan işletme sözleşme süresi öncesinde çıkış yapabilecek.

MAHKEME KARARI İLE DEPOZİTO KESİNTİSİ

Depozito ödemesinin elden verilmesi de yasaklandı. Bu değişiklikle depozito, kiracı ve iş yeri sahibi tarafından açılacak ortak hesaba yatırılacak ve sözleşme bittiğinde iş yeri sahibi mahkeme kararı olmadan depozitodan kesinti yapamayacak.

İş yerlerinde kiracıların sözleşme süresinden önce iş yerini tahliye etmesi halinde ödemekle yükümlü oldukları tazminata  yönelik Borçlar Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre fesihten kaynaklı tazminat ödememek için kiracının kendi yerine aynı şartlarda başka bir kiracı bulması gerekecek.

Böylece işletme herhangi bir tazminata gerek duyulmadan, sözleşme süresi öncesinde çıkış yapabilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

131 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi için Kredi Notunuz Kaç Olmalı voorgo.com

Konut Kredisi için Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Arsalarda Açık Artırma voorgo.com

Arsalarda Açık Artırma