in

Kiralık Evlerle İlgili Yeni Düzenleme !

Ev sahipleri riskli binalardaki evlerini kiraya veremeyecekler.

Üst üste yaşanan deprem felaketlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Ev sahipleri artık riskli binalardaki evlerini kiraya veremeyecek.

İşte ayrıntılar…

Hasar görmüş, yıkılma riski bulunan binalarda konut sahiplerinin kendisinin oturmadığının ancak bunların kiraya verildiğinin tespit edilmesi üzerine yeni düzenleme hazırlıkları başladı. Yeni düzenleme ile problemli binalarda ev sahibi olanlar buradan taşınıp söz konusu evi başkalarına kiraya veremeyecekler.

Başlatılan çalışma kapsamında Türkiye’deki bütün yapıların verileri toplanıyor. Belli aralıklar ile bu veriler toplanarak bilgiler kontrol edilecek. Bu kontroller esnasında sorunlu olan yerlerdeki konutlar kiraya verilmiş ise tespit edilebilecek. Bina hakkında aksaklıkların giderilmesi için süre verilecek. Bu aksaklıklar giderilmeden kiraya verilmiş ise oturum engeli getirilecek.

Yapı Denetim Sistemi’nde olduğu gibi elektronik olarak ve periyodik bir denetleme süreci planlanıyor. Ayrıca kiracıların Bina Kimlik Sistemi (BKS) üzerinden de binalar hakkında bilgi edinmeleri sağlanacak. BKS kapsamında riskli binalar hakkında bütün etiketlemeler yapılacak. Bir kişi kiralayacağı konutu kolayca sorgulayıp riskli olup almadığını görebilecek. Böylece bir deprem anında yıkılma tehlikesi olan yerlerden uzak durulabilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Binalara Yağmur Suyu Toplama Zorunluluğu Getirildi

Lider Pazar Yine Rusya