in

Kırım’da Rus Vatandaşı Olmayanlar, Toprak Sahibi Olamıyor

Ukrayna’nın BM Temsilcisi, Rusya’nın Kırım’daki hak ihlallerini dile getirdi. 

“Kremlin yönetimi, işgal ettiği Kırım’ın yerli halkını yerinden etme politikasına devam ediyor.”

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Yuriy Klimenko, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında 24 Eylül 2020 tarihinde BM Yerli Halkların Hakları Özel Raportörü ile yapılan interaktif diyalog sırasında konuşma yaptı. Klimenko yaptığı konuşmada, işgalci devlet Rusya’nın Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarını yerinden etme politikasına devam ettiğini vurguladı.

Ukrayna’nın BM Temsilcisi, Rusya’nın Kırım’daki hak ihlallerini dile getirdi. 

Yuriy Klimenko, “Rusya bu sene, Ukrayna pasaportlarına sahip olan Kırım sakinlerini ‘yabancı’ olarak ilan etti ve onları tarihi yurtlarında toprak sahibi olmaktan mahrum bıraktı. Bu karar Rusya’nın Kırım’ın nüfus yapısını değiştirmeyi amaçlayan ‘yeni sömürgecilik’ politikasına hizmet ediyor ve bu bir savaş suçudur.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi, Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına yönelik uyguladığı baskıların devam ettiğini, Uluslararası Adalet Divanının kararına rağmen Kırım Tatar Milli Meclisini yasaklama kararının hala kaldırılmadığını ve Kırım Tatar dilinde eğitim alma hakkını ihlal ettiğini hatırlattı.

Kırım’da Rus vatandaşı olmayanlar, toprak sahibi olamıyor !

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Mart tarihinde imzaladığı kararla işgal ettiği Kırım’ın neredeyse her bölgesini, Rusya vatandaşı olmayan kişilerin arazi sahibi olamayacağı bölgeler listesine eklemişti.

Listeye Canköy, Bahçesaray, Yedi Kuyu (Lenino), Krasnoperekopsk, İslam Terek (Kirovskoye), Seyitler (Nijnegorsk), Akşeyh (Razdolnoye), Sak, Akmeçit (Çernomorskoye), Akmescit (Simferopol), İçki (Sovetskoye) bölgelerinde bulunan araziler dahil edildi.

Ayrıca listeye Armanpazarı (Armyansk), Aluşta, Kerç, Yalta, Kezlkonut (Yevpatoriya), Sak, Kefe (Feodosya) ve Sudak, kentlerine ait sınır arazileri de dahil edildi.

Kırım’da Ukrayna vatandaşlarına ait 10 bin arazi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım’ın topraklarına dair aldığı kararın kapsamına girdi.

Ne düşünüyorsunuz?

103 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

KOSGEB Nedir ? Kimler Başvurabilir ?

Çeşme’de Kaçak RES’ler Protesto Edildi