in ,

Kırşehir Kaman’da Bazı Alanlar Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Proje Alanı İlan Edildi

Türkiye’nin çeşitli illerinde bazı alanların kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine dair kararlar alınmaya devam ediliyor.

Türkiye’de riskli alanların dönüştürülmesi için başlatılan seferberliğe devam ediliyor. Kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması için bazı alanların kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine dair yeni kararlar alındı.

Resmi Gazete’nin 1 Temmuz 2021 tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla kentsel dönüşüm alan ilanı ile ilgili olarak bir Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Bu karar gereği Kırşehir’in Kaman ilçesinde bazı alanlar kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

4205 karar sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Kırşehir ili, Kaman ilçesinde bulunan Hacıpınar Mahallesi, Darıözü Mahallesi ve Müderris Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi.

Kırşehir ilinin Kaman ilçesinde bazı alanların kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesine 5393 sayılı Belediye Kanununun 73. maddesi gereğince karar verildiği açıklandı.

İMAR PLANI VE UYGULAMASI YAPILMADAN SATILAMAYACAK

Yayımlanan kentsel dönüşüm alan ilanı kararına göre ilgili alanlarda bulunan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazine mülkiyetindeki taşınmazlar kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan direkt olarak satılamayacaklar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan kentsel dönüşüm alan ilanına dair karar gereği belirtilen alanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir çalışma gerçekleştirecek. Bu alanlarda kentsel dönüşüm projeleri geliştirildikten sonra ilgili alanlarda kentsel dönüşüm programları yapılabilecek.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgeler için yeni imar planları da hazırlanabilecek. Hazırlanacak olan imar planları ile bu alanlarda inşa edilebilecek bina tarzları da değiştirilebilecek. Bu hususta ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumlu olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

611 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni İnşaat Yasağı !

Online Hizmetler Konut Alımına Destek Sağlıyor !