in

Kısıtlı Taşınmazların Mülkiyet Tesisinde Yeni Uygulama !

Alacaklı korunmuş olacak.

Hissedarların hissesi üzerinde bulunan ipotek, ihtiyati haciz şerhi veya haciz nedenleri ile kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tesisi, artık değerleme raporu ile karşılanacak.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı konuya dair değerlendirmelerde bulundu. “Rehin alacaklılarının hak ve menfaatlerinin korunması için alınan tedbirler, mülkiyet tesisi esnasında önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyordu. Hatta inşaat sözleşmelerine dayalı projeler bile yapılamıyordu.

Yeni düzenleme ile tapu müdürlüğünce, değerleme raporu düzenlenerek yapılan değerleme sonucu kısıtlı pay sahibine düşecek bağımsız bölümlerin değerinin, ana taşınmazdaki hissesinin değerinden fazla olduğunun anlaşılması halinde, taşınmazdaki ipotek, haciz, ihtiyati haciz alacaklılarının muvafakatına gerek olmadan kat irtifakı/kat mülkiyeti tesisi mümkün olabilecek” dedi.

Alacaklı korunmuş olacak.

Özelmacıklı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu düzenlemenin hak sahiplerinin haklarını da korumaya yardımcı olacağını söyledi. “Aslında amaç taşınmazların bölünmesi durumunda taşınmaz üzerindeki beyan ve şerhlerin yeni oluşan taşınmazlara aktarılması ve hak sahiplerinin haklarının korunmasıdır.

Kat mülkiyeti / kat irtifakı tesisi esnasında mahkemece görevlendirilecek bilirkişi tarafından değer belirlenmesinin yaptırılması, buradaki sorunun aşılmasına fayda sağlayacak” dedi.

 

Ne düşünüyorsunuz?

103 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

SPK’dan İki Halka Arza Onay

KOSGEB Nedir ? Kimler Başvurabilir ?