in ,

Kıyılar Halka Açılıyor…

İmar Kirliliğine Neden Olan 121 Yapı Yıkıldı !

Geçen yıl Ordu sahilinde yapılmış olan 17 katlı gökdelenlerin yıkımının ardından, kıyılarda imara aykırı diğer yapıların yıkımı da devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, imar konusu ile ilgili taviz vermeyeceklerini belirtti. “Sahil boyunca tüm kaçak yapıları dün yaptığımız gibi kaldırıyoruz” dedi.

2018 yılı Mayıs ayında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan Altınordu ilçesine bağlı Kirazlimanı Mahallesi’ndeki otel arsası üzerine 17’şer katlı, 280 daireli 3 bina için ruhsat verildi. Büyükşehir Belediyesi’nde yönetim değişikliğinin ardından, mahalli seçimlerde geçen yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Hilmi Güler, binaların hukuksuz yapıldığı, şehrin siluetini bozduğu gerekçesiyle yıkımı için konuyu Belediye Meclisi’ne taşıdı. Burada alınan karar doğrultusunda binalar mühürlendi. Ardından binaların yıkımı için mahkemeye müracaat edildi. Konsorsiyum şirketi de mahkemeye müracaat ederek hukuki süreç başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ordu’daki bina daha yıkılmadı mı?’ diye Ordu milletvekillerine sormasıyla konu tekrar gündeme geldi. Büyükşehir Belediyesi yapılan gökdelen inşaatının kıyı kenar çizgisi içinde kaldığını gerekçe gösterip Ordu İdare Mahkemesi’ne müracaat etti ve binanın yıkılmasını talep etti. Belediye ekipleri mahkemenin yıkım kararı vermesi üzerine, blokların yıkımını gerçekleştirdi.

İmara aykırı 121 yapı yıkıldı.

Büyükşehir Belediyesi, deniz kenarındaki gökdelenlerin yıkımının ardından Ünye, Altınordu, Perşembe ve Fatsa Gülyalı ilçelerinde görüntü ve imar kirliliği oluşturan yapıları kaldırmaya devam ediyor. Herkesin eşit ve serbestçe faydalanması gereken, halkın ortak malı olan kıyıları daha yaşanabilir ve estetik hale getirmek amacıyla, Kıyı ve İmar kanunu kapsamında devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda baraka, çadır, konteyner ve benzeri yapılar yıkılıyor. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının yaptığı kaçak ve işgal belirlemeleri sonrası Zabıta Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında Fatsa Gülyalı, Perşembe, Altınordu ve Ünye ilçelerinde yapılan çalışmalarda 121 adet imar kirliliğine neden olan yapı yıkıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, imar konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sahillerin halka ait olduğunu ifade eden Güler, “Belde Evler’i yıkarak Ordu’nun geleceğini kurtardık. Orada bir çarpıklığı ve bunun yanı sıra anayasal suçu önlemiş olduk. Mahkemeler de bizim bu hususta haklılığımızı gösterdi. Büyükşehir olarak imar konusu ile ilgili asla taviz vermiyoruz. Bu yalnızca Belde evler için değil. Ordu, Karadeniz’de sahili en uzun olan il. Bu sahil boyunca tüm kaçak yapıları dün yaptığımız gibi kaldırıyoruz. Çoğunu yıktık, yıkmaya da devam ediyoruz. Bu yıkımları yaparken de kimseyi karşımıza almadık. Karşılıklı oturduk konuştuk. Onlar da bizim bu ciddiyetimizi gördükleri için ya kendileri kaldırdı veya kendileri yıktı. Bu hususta kararlılığımızı gösterdik. Geri adım yok. İmar konusu ile ilgili asla taviz vermedik, vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

185 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları 18 Ocak 2021

Değerli Konut Vergisi Son Ödeme Tarihi