in ,

Komşuların Rızasını Zorunlu Kılıyor !

Apartmanlarda ve sitelerde yaşanan problemlerin başında balkonların kullanımları bulunuyor. Balkon yıkamak, balkondan halı silkelemek, balkona çamaşır asmak sıklıkla anlaşmazlıklar yaşanmasına neden oluyor.

Komşuların Rızasını Zorunlu Kılıyor voorgo.com

Çok katlı binaların yaygınlaşması ile birlikte apartman hayatı ağırlık kazanırken ne yazık ki birbirinden çok farklı insanların bir arada yaşaması bazı problemlere yol açıyor. Özellikle de balkonların kullanımı büyük problem yaratıyor.

APARTMANDA BALKON ORTAK ALAN MIDIR ?

Apartmanlarda yaşanan en büyük problemlerin başında ortak alanlar bulunmaktadır. Balkonlar için durum oldukça farklı. Apartmanda balkon, bağımsız bölüm olarak kabul edilir. Ancak balkonun tavan, taban ve dış cephe yan duvarları apartmanların ortak alanları arasında yer alır. Bu nedenle balkonun kapatılması yasal olarak ortak alana müdahale olarak kabul edilir. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre ” Kat malikleri, ana gayrimenkulün sağlamlığını, mimarı durumu ile güzelliğini titizlikle korumaya mecburdurlar. Kat maliklerinden biri, ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana ya da boya gibi işlemleri tüm kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça yaptıramaz” ifadeleri ile balkon kapamak için komşuların rızasının alınması zorunlu kılınmıştır. Yani binanızda oturan komşularınızdan beşte dördünün onayını almadan balkonunuzu kapatmanız yasal değildir. Böyle bir prosedür yaparsanız komşularınızın dava açması halinde yapmış olduğunuz balkonunuzu yıktırmanız gerekecektir.

APARTMANDA HALI SİLKELEMENİN CEZASI VAR MI ?

Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre huzur bozmak ve başka birinin malını kirletmek suç olarak kabul edildiği için apartmanda halı silkelemek yasal bir suçtur ve 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır.

APARTMANDA BALKON YIKAMANIN CEZASI VAR MI ?

Bir diğer problem ise balkon yıkama problemidir. Günümüzde çoğu apartmanda bu problem kapalı gider boruları yapılarak çözüldüğü için balkonunu yıkayan kat maliki diğer komşulara bir zarar vermemektedir. Bu tip problemlerin komşuluk hukuku içerisinde kişilerin kendi aralarında çözmeleri gereken bir problemdir. Apartmanınızda ortak gider bulunmuyor ve yıkanan balkondan akan su diğer komşulara zarar veriyorsa bu durumda ortak balkon yıkama günü belirlenmesi tavsiye edilmektedir.

APARTMANDA BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK MI ?

Alt kattaki komşunun balkonunu, camını ıslatacak ve onu rahatsız edecek bir biçimde çamaşır asılması binada yaşayan diğer kişileri rahatsız edilmemesi kuralına aykırı olacağı için yasaktır. Konu ile ilgili apartman yönetimi karar alarak belirli günler asılmasına izin verilebileceği gibi yasaklama hakkına da sahiptir.

 

Ne düşünüyorsunuz?

264 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arşivler Elektronik Ortama Alınacak voorgo.com

Arşivler Elektronik Ortama Alınacak !

Enerji Projeleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı voorgo.com

Enerji Projeleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı !