in ,

Kömürhan Köprüsü Bugün Hizmete Açıldı !

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde konuşma yaptı.

16 kentin bağlantı noktası olan Kömürhan Köprüsü bugün hizmete açıldı.

16 ili birbirine bağlayan, Malatya ile Elazığ arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapılan Kömürhan Köprüsü ve tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü’nden video konferans yöntemi ile katıldığı bir törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Kömürhan Köprüsü, kendi grubunda dünyanın 4. büyük projesi unvanını taşıyor. Tasarımından inşasına kadar yüzde 100 yerli ve milli kaynaklarla inşa edilen bu eser, ülkemizin mühendislik alanındaki yeteneğinin ve gücünün sembollerinden biri olacaktır.

Yapım bedeli 720 milyon lira olan bu proje Malatya ve Elazığ’ı birbirine bağlamanın ötesinde ülkemizin doğu- batı ve kuzey-güney ulaşım aksının en önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Fırat’ı, yaptığımız yatırımlar, inşa ettiğimiz eserlerle sevincin, muhabbetin, refahın sembolü haline getirdik, getirmeyi sürdüreceğiz.

Bugüne kadar Elazığ’da 6 milyar lira, Malatya’da 8,8 milyar lira ulaşım yatırımı yaptık. Bölünmüş yoldan demir yoluna ve hava yoluna kadar her alanda bölgemizin çehresini değiştirdik.

Ülkemizde hiçbir üretim yapmamayı felsefe haline getirmiş, sürekli ilkelerden bahseden bir zihniyet, varlığını hala sürdürmektedir.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gerçekleşen törende konuşma yaptı. “Yaptığımız yollar, tüneller, köprülerle insanımızın bereketine bereket katmak, sanayicimizin, çiftçimizin ticaretine omuz vermek, iş imkanlarını artıracak yeni yatırımlara zemin hazırlamak için çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Kömürhan Köprüsü ve Kömürhan Tüneli de bu azimle, memleketin her köşesine inşa ettiğimiz eserlerden sadece biridir. Kömürhan Köprüsü ve Tüneli hepimiz için iftihar vesilesi olan projelerimizden biridir. Projemiz, tamamiyle Türk mühendis ve işçilerin tecrübesi, bilgisi ve alın teriyle gerçekleştirilmiştir. Haberleşme ve ulaşım projelerimizde her geçen gün kaynaklarımızın, yerli ve milli teknolojilerimizin, bilgi birikimimizin payını artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

2014 yılında yapımına başlanan Elazığ ve Malatya’nın bağlantı noktası Kömürhan Köprüsü, tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması nedeniyle dünya literatüründe 4. sırada bulunuyor.

Toplam uzunluğu 5 bin 155 metre olan proje, Yeni Kömürhan Köprüsü ile birlikte 4 bin 800 metre uzunluğunda çift tüp tünel, 1 adet eş düzey kavşak, 2 bin 095 metre bağlantı yolu ve 1 adet farklı seviyeli köprülü kavşaktan oluşuyor.

Ne düşünüyorsunuz?

303 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sıfır Atık Projesi İle Tasarruf Sağlandı !

Tuz Gölü’nün Özel Çevre Koruma Bölgesi Sınırları Değişti