in

Konut Alırken Dikkat ! Yapı Ruhsatı Bulunmayan Konutlar Mağdur Bırakıyor !

Etimesgut Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamza Yanık Açıkladı.

Konut Alırken Dikkat ! Yapı Ruhsatı Bulunmayan Konutlar Mağdur Bırakıyor voorgo.com

Etimesgut Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamza Yanık, ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’ nun ilgili maddesine göre “Yapı ruhsatı” alınmadan ön ödemeli ev satışı yapılmasının yasal olmadığını açıkladı.

Etimesgut ve Ankara’nın diğer bazı ilçe sınırlarında birtakım emlak firmaları tarafından yapı ruhsatı alınmadan onaysız projelerle ön ödemeli ev satışlarının ve yaygın bir şekilde internet üzerinden pazarlama reklamlarının yapıldığını tespit ettiklerini dile getiren Yanık, konuya dair ilçe genelinde idari süreci başlattıklarını açıkladı.

Vatandaşların mevzuat ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan yapı ruhsatı bulunmayan ön ödemeli konutlara ilgi gösterdiğini belirten Yanık, “Fakat bunun şu şekilde bir riski var. Yapı ruhsatı olmayan projelerin sözleşmelerinde taahhüt edilen konuların yerine getirilmeme ve vatandaşların ellerine böyle bir konut geçmeme olasılığı çok yüksektir. Bu da ileride vatandaşlarımızın çok büyük mağduriyet yaşamalarına neden olacak bir durumdur.” şeklinde konuştu.

Ruhsatsız konut aldıysanız ‘Tüketici Hakem Heyeti’ ne başvurun !

Yapı ruhsatı olmadan konut alımında bulunmuş olan vatandaşların oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla vakit kaybetmeden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmaları konusu ile ilgili çağrı yapan Yanık, 2013 yılında bu tip mağduriyetlerin giderilmesi için yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un bazı satıcılar tarafından ihmal edildiğini açıkladı.

Yapı ruhsatının resmi belge niteliği taşıdığını, konut projesi başlatılmadan önce belediyenin kontrolünden geçtiğini dile getiren Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu belge hem alıcılar için bir emniyet oluşturmakta hem de inşaatın yapı standartlarının mevzuata uygunluğu konusunda bir dayanak oluşturmaktadır. Temel neden yapı ruhsatıdır. Vatandaşlar, yapı ruhsatını öğrenmek için ada-parsel numarasını alarak bizden bilgi alabilirler. Bilhassa satıcılardan yapı ruhsatını talep etmeleri gerekiyor. Eğer bunu sormazlarsa ileride mağdur olma ve muhatap bulamama olasılıkları çok yüksektir.

İlgili bakanlıklarımızın da gerekli incelemeleri başlatması gerekiyor. Biz bu hususla alakalı bakanlıklarla yazışmaları başlatmış durumdayız. Vatandaşlarımızın yıllarca küçük birikimlerle elde ettikleri tasarruflarını zayi etmemeleri için bu hususta hassasiyet göstermelerini istirham ediyoruz.”

Emlakçılar ve müteahhitler de mağduriyet yaşıyor.

Yanık, ”Yapı ruhsatı olmadan yapılan ön ödemeli satışlar nedeniyle alıcılar dışında, yasal yükümlülüklerini yerine getirip gerekli maliyeti üstlenen emlakçılarımız, dürüst ve yasal biçimde hareket eden müteahhitlerimiz de bu sektörde mağduriyet yaşamaktadırlar. ” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

126 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Öğrencilerin Kiralık Daire Arayışları Hız Kazandı. İşte Üniversite Olan İllerde Kira Ücretleri voorgo.com

Öğrencilerin Kiralık Daire Arayışları Hız Kazandı. İşte Üniversite Olan İllerde Kira Ücretleri

Haziran 2020 İnşaat Maliyet Endeksi Verileri voorgo.com

Haziran 2020 İnşaat Maliyet Endeksi Verileri