in

Konut Değerini Düşük Gösterenler Dikkat !

Konut alıp-satarken ödenen tapu harcında gerçek beyanda bulunmamanın cezası büyük.

Tapu dairesine, konutu aldığınız değerin altında bildirim yaparsanız, ileride hem değer farkı hem de gerçek harç üzerinden % 25 ceza ödeyebilirsiniz. Pişman olduysanız, dilekçeyle beyanı düzeltmek mümkün.

Konut sektörü son aylarda oldukça dinamik. Son 3 ayda 590 bin ev, yılın 8 ayında da 1 milyon 25 bin ev satıldı. Alım-satımdaki bu yoğunluk tapu dairelerine de yansıdı.

Tapuda alım satım prosedürü yapabilmek için tapu harcı ödeniyor. Bu bedel ödenmeden devir işlemi de gerçekleşmiyor. Tapu harcı, alım satım bedeli üzerinden % 4 (binde 20) olarak uygulanıyor.

Tapu harcını, satıcı ve alıcının yarı yarıya ödemesi gerekiyor. Örneğin 100 bin liralık bir konut için alıcıya da satıcıya da 2 bin lira harç çıkıyor.

Ancak son yıllarda uygulama bu şekilde değil. Çoğu satıcı tapu harcını alıcının ödemesini istiyor. Ayrıca alıcı, döner sermaye bedeli ve ilave hizmet bedeli ödüyor.

Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere beyan edilen iktisap ve devir bedeli üzerinden hesaplanıyor. Eğer satış bedeli emlak vergisi değerinden çok ise tapuya bu bedelin bildirilmesi şart.

Gerçek satış değeri yerine, rayiç bedeli beyan edenler, daha az tapu harcı ödediğini düşünse de bu durum tespit edildiğinde büyük cezalarla karşılaşıyorlar.

Ödemeler nasıl yapılıyor?

Evrakların Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne tesliminden sonra tapu harcı ödemeleri yapılıyor. Müdürlük, cep telefonunuza bir numara gönderiyor. Bu numara ile tapu harçları, prosedürün yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor.

Emlak Katılım, Akbank, Halkbank, Denizbank, Garanti BBVA, ING, Iş Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, PTT, QNB Finansbank, TEB, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Ziraat Bankası’na veya Tapu ve Kadastro’ nun e-tahsilat uygulaması üzerinden nakit veya kredi kartı ile yapılabiliyor.

Maliye, gerek banka hesapları, gerek kredi müracaatı, gerek konutun satış ilanı üzerinden gerçek değeri tespit edebiliyor.

Nakit olarak konut alanlar da kolayca tespit edilebiliyor. Konutun satılığa çıkan ilanları izleniyor. Aynı apartmanda oturanların ödediği harçlar karşılaştırılıyor.

Yüzde 25’i kadar ceza

Tapu müdürlükleri, gayrimenkulun değerini ve vasıflarını Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildiriyor. GİB de doğruluğu kontrol ediyor. Fark varsa, ceza kesiyor.

Önce aradaki fark üzerinden hesaplanan harç, satıcı ve alıcıdan tahsil ediliyor. Ayrıca, harcın % 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.

Pişmanlık dilekçesi

Eksik beyan verdiniz ve pişman oldunuz diyelim. Bu durumu beyanname vererek düzeltebilirsiniz. Beyanname ile tapu harcı bedeli yasal faizi ile ödenir ve % 25’lik vergi ziyaı cezası da kesilmez.

Ne düşünüyorsunuz?

103 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Evrensel Fiyat Artışında İlk Üç Türkiye’den !

İstanbul Havalimanı Uluslararası Sertifikalara Layık Görüldü