in

Konut Dolandırıcılığında Tüzel Bilirkişi Uygulaması Diğer İllerde de Hayata Geçecek

Pilot uygulama Ankara’da başlamıştı ! Yeni sistem İstanbul ve Antalya’ya da geliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, sık sık dava konusu olan konut ve araç dolandırıcılığında tüzel bilirkişi uygulamasına geçmiş, yeni sistemi Ankara’da pilot olarak başlatmıştı. Bilirkişilik sistemi kapsamında tüzel kişi bilirkişilik programının, bundan böyle İstanbul ve Antalya’da da uygulanacağı bildirildi. Yeni uygulamanın birçok avantajı bulunuyor.

Daha önce Ankara’da pilot olarak uygulanan bilhassa sık sık dava konusu olan konut ve araç dolandırıcılığında önem kazanan tüzel bilirkişi uygulaması İstanbul ve Antalya’da da başlıyor. Mahkemelere taşınan bu tür dolandırıcılık davalarında tüzel bilirkişiler de mahkeme listelerine eklenecek ve hakim yalnızca şahıs bilirkişileri değil tüzel bilirkişileri de dosyaya atayabilecek. Böylelikle hakim, kararını bu uzmanlarca hazırlanan rapor tutarına istinaden verebilecek.

Adalet Bakanlığı’nda yapılan açıklamada, tüzel kişi bilirkişilik programının, bilirkişilik sisteminin etkin, verimli ve düzenli şekilde gecikmeden işlemesine katkı sağladığı belirtildi.

21 ARALIK 2020’DEN BU YANA BAŞARILI ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR

İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında, çözümü uzmanlık gerektiren konularda başvurulan bilirkişilik müessesesinin etkinliğinin arttırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişilik yapabilmelerine dair Ankara Adliyesi ve Ankara Batı Adliyesi İcra Müdürlüklerindeki pilot uygulamanın 21 Aralık 2020’den bu yana etkin şekilde yürütüldüğü bildirildi.

TÜZEL BİLİRKİŞİ UYGULAMASI İSTANBUL VE ANTALYA’DA DA HAYATA GEÇECEK

Öncelikle gayrimenkul değerleme alanında Ankara’da başlatılan pilot uygulamanın, İstanbul Anadolu ve Antalya icra müdürlüklerinde de uygulanacağı kaydedildi. Açıklamada, uygulamanın keşif tarihlerinin belirlenmesi ve raporun hazırlanması sürecinde koordinasyonun yalnızca bir yetkiliyle yapılmasıyla zaman ve emek kaybına son verildiği belirtildi.

Raporun tüzel bilirkişi içeriğinde çalışan uzmanlarca zamanında hazırlanabildiği, pilot uygulamanın, hatalı ve geciken bilirkişi raporundan kaynaklanan problemleri da en aza indirmiş olduğu belirtilen açıklamada, bilirkişilik sisteminin etkin verimli ve düzenli bir şekilde, gecikmeden işlemesine katkı sağladığına dikkati çekildi.

Ne düşünüyorsunuz?

154 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tek Seferlik Faizsiz Konut Kredisi

Mersin Akdeniz Kentsel Dönüşüm Projesi Ağustos’ta İhaleye Çıkıyor