in

Konut Fiyatında Fahiş Artış Yapana Ceza !

Konut fiyatlarındaki fahiş artışlarla ilgili bakanlık müfettiş denetimleri devam ediyor.

Konut Fiyatında Fahiş Artis Yapana Ceza voorgo

Fahiş artış yaptıkları tespit edilenleri ise 100 bin lirayı bulan para cezaları bekliyor.

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan rekor düşüş ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için avantaj oluşturdu. Fakat bu durum emlakçılar ve ev sahipleri tarafından fırsat bilindi ve haksız yere fiyat artışı yaptılar. Bu artişlar da konut taleplerini geri çevirdi.

Vatandaşlar fahiş fiyat artışları konusunda neler yapılabileceğini araştırıyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, talebin olduğu yerde fiyatın yükselmesinin normal bir sonuç olduğunu ve buradaki artışın fırsatçılılara imkan sunduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun konut sahibi olmak isteyen vatandaşı olumsuz şekilde etkilediğini belirten Aşa, krediler açıklandığında yüzde 10 artan evlerin şimdi yüzde 25 arttığını dile getirerek zamlara tepki gösterdi.

FAHİŞ ZAM NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Haziran’dan itibaren ülke genelinde normalleşme sürecine geçişin  başlatıldığını, bu kapsamda çeşitli ekonomik destek paketlerinin yürürlüğe alındığını ve kamu bankalarının uygun faizli konut kredisi verdiğini açıkladı.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank  tarafından sürdürülen kampanyalar ile vatandaşlara ilk yıl faizsiz ve ödemesiz olarak 0 el konutlar için yüzde 0,64 ikinci el konutlar için yüzde 0,69 faiz oranları ile konut kredisi veriliyor.

Vatandaş isterse yükselen konut fiyatlarını Kamu Denetçiliği Kurumu’na ve Alo Ticaret Bakanlığı hat numarası 175′ e şikayet edebilir.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yoğun zam yapan konut sahiplerinin 100 bin liraya kadar ceza alabileceğini açıkladı.

Girdi fiyatları yükselmeden artırılan fiyatlar 2018 yılından itibaren “haksız fiyat artışı” olarak kabul edilmekte ve kanunen vatandaşlara 100 bin lira ceza uygulanmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

119 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tüm Mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışladı! voorgo.com

Tüm Mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı!

Dar Gelirli Ailelere 960 TL Kira Yardımı Müjdesi voorgo.com

Dar Gelirli Ailelere 960 TL Kira Yardımı Müjdesi!