in

2021 Konut Fiyatları Hakkında Uzman Yorumları

Ev sahibi olmak isteyenlere uzmanlardan kritik uyarı !

Yaz aylarında uygulanan Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranlarıyla beraber herkes düşük faizli konut kredisi kullanarak yeni bir konut sahibi oldu. Faizlerin yükselmesiyle birlikte konut satışları bıçak gibi kesildi.

Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, konut satın almak isteyenlere kritik uyarılarda bulundu. İnşaat maliyetlerinde yaşanan büyük artışın, ev fiyatlarına da zam olarak yansıyacağını ön gördüklerini açıkladı. Tahincioğlu, en çok merak edilen “2021 yılında ev fiyatları düşer mi? Konut fiyatları zamlanacak mı? Konut fiyatları ne zaman düşecek?” gibi soruları yanıtladı.

Ev sahibi olmak isteyenlere uzmanlardan çok kritik zam uyarısı geldi. Uzun zamandır inşaat sektöründe yapılan zamlar konut üreticilerini de zora soktu. Vatandaşlar bu zamlardan ev fiyatlarının etkilenip etkilenmeyeceğini merak etmişti.

Konu hakkında merak edilen açıklamayı, Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu yaptı.

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ ? KONUT FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ ? 2021’DE KONUT FİYATLARI NE OLUR ?

Demir ve çimento fiyatlarına gelen zamların sonrasında inşaat sektöründe büyük bir kriz yaşanmıştı. Tahincioğlu, uzun zamandır inşaat maliyetlerinde artış yaşamasına rağmen ev fiyatlarına henüz zam yapılmadığını açıkladı. İnşaat firmalarının ham maddesinin arsa olduğunu ve arsa satın alarak ya da kat karşılığı hasılat paylaşımı projelere imza attıklarını söyleyen Tahincioğlu, arsa sahipleri indirim yapmadığı için bu durumun yüksek maliyet olarak yansıdığını vurguladı. Çimento, beton, demir gibi hammaddelere yapılan zammında maliyetleri artırdığını ifade etti.

Çimentoda son 8 ayda % 30 civarında artış yaşanırken konut fiyat endeksine baktığımızda son 12 ayda % 19 civarında artış yaşandığını görüyoruz. Uzmanlar, konut fiyat artışının maliyet artışının çok gerisinde kaldığını ve bunun orta vadede zam geleceği anlamına geldiğini açıkladı.

EV ALMAK İSTEYENLER DİKKAT !

Tahincioğlu, ev almayı düşünenlere ya da potansiyel yatırımcılara, hala fiyatlar düşükken ve kur artışı henüz yansımamışken bu dönemdeki kampanyalardan faydalanmalarını tavsiye etti.

KONUT YATIRIMI İÇİN BİRKAÇ AY DAHA BEKLEYİN

İşsizlik oranının giderek artması ve vatandaşların tasarruf yapmayı sürdürmesi sebebiyle konut stoklarının çabucak eriyeceği düşünülmüyor. Bu nedenle bazı uzmanlar konut fiyatlarında yeniden düşüş yaşanmasını bekliyor. Özellikle peşin parayla konut alabilecek olanların avantajlı fiyatlardan konut almak için birkaç ay daha beklemesi tavsiye ediliyor. İçinde bulunduğumuz kriz sürecinde, konut alırken acele etmeden temkinli adımlar atmanın faydalı olacağı öngörülüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

63 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamu Bankalarından Yüzde 0.49 Faiz Oranıyla Konut Kredisi

Bir Emlak Danışmanı Nasıl Başarılı Olur ?