in ,

Konut Fiyatları Düşüyor !

TC Merkez Bankası faiz artırımı kararı aldığını duyurdu.

Merkez Bankası’nın Eylül ayı PPK toplantısı sürpriz bir kararla sonuçlandı. Ekonomistler, PPK (Para Politikası Kurulu) görüşmelerinden sabit faiz kararı beklediklerini açıklamışlardı. Fakat TCMB faiz artırımı kararı aldığını duyurdu. Merkez Bankası‘nın bu kararı konut kredisinde maliyetlerin artmasına neden oldu.

KONUT FİYATLARI DÜŞÜYOR

Konut fiyatları normalleştiği dönemde kredi faiz kampanyaları gerçekleştirildi. O dönemde devlet bankalarının 12 ay ödemesiz düşük faizli uzun vadeli kredi fırsatları ile on binlerce kişi konut aldı. Konut alım ve satımlarının son derece arttığı o dönemde konut fiyatları tavan yaptı. Türkiye genelinde konut fiyatları ortalama yüzde 30 zamlandı. Bu zam oranları ise Eylül ayı itibarıyla erimeye başladı. Konut kredisi faiz oranlarının tekrar yükselmesi ve ekonomik şartların değişmesi ile konut fiyatları düşmeye başladı. Konut fiyatlarında Eylül ayında oluşan normalleşme ile konut hayali kuran kişiler kredi arayışına girdi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ.

Ziraat Bankası TCMB’ nin kredi faiz oranlarını artırmasının sonrasında ikinci el konut kredisi faizlerini 1.24 seviyesinden 1.29 bandına çekti. Özel bankalarda da konut kredisi faiz oranları yükselmiş durumda. Konut fiyatlarının düştüğü bu dönemde konut kredisi maliyetlerinin artmış olması konut almayı düşünen kişileri iki kere düşünmeye zorluyor.

ŞİMDİ DE KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA İMKANLARI ARAŞTIRILIYOR !

Konut fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle konut almak isteyenler konut kredisinde yapılandırma imkanlarını araştırmaya başladılar. Bu durum daha önceki yıllarda da yaşanmıştı. 2018 yılı sonları ve 2019 yılının ilk aylarında konut kredisi faiz oranları yüksek seviyelerde yer alıyordu. O dönem kredi ile konut alanlara daha sonra 2019 yılının ikinci yarısından itibaren yapılandırma imkanları sunuldu. Yüzde 1.50 bandının üzerinde kredi çekmek durumunda kalanlar ilk etapta yüzde 0.99 ile yapılandırma yaptılar.

Bunun bir örneği de bir önceki kredi kampanyasında görüldü. Geçtiğimiz yaz aylarında İş Bankası müşterilerinin konut kredisi borçlarını 0.87 faiz oranıyla tekrar yapılandırdı. Bundan sonraki dönemlerde ne olacağını merak edenler için yapılan değerlendirmelerde ise TCMB’nin faiz polikası ve ekonomik göstergeler etkili olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

65 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Katılım, Türkiye Genelinde 29 Şubeye Ulaştı.

Konut Değer Artışında Dünya Şampiyonluğu