in

2 Yıl Ödemesiz Bina Temeli Güçlendirme Kredisi

Deprem Riskine Karşı Devlet Desteği !

İzmir’de yıkılan riskli binalardan sonra kentsel dönüşümün önemi bir kez daha anlaşılırken kentsel dönüşümde konutların yıkılarak yerine yenilerinin inşa edilmesinin yanı sıra bina temeli güçlendirme çalışmaları da yapılmaktadır.

Devlet, konut güçlendirme desteği olarak 2 yıl ödemesiz kredi desteği de sağlamaktadır.

Konut güçlendirme kredisi nedir ?

Konut güçlendirme kredisi, depremde yıkılma veya hasar görme riski taşıyan ve bu riskin alınan rapor ile belgelendiği konutlara bankalar tarafından verilen destek kredisidir. Kredi destek kampanyası kapsamında risk oluşturabileceği tespit edilen ancak yıkılmasına gerek duyulmadan yalnızca güçlendirme çalışmasına ihtiyacı olan konutlara bankalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan faiz desteği kapsamında ucuz konut kredisi desteği sağlamaktadır. Bina güçlendirme desteği olarak ta anılan bu kredi kampanyaları kapsamında devlet tarafından faiz desteği sağlanarak konutları depreme karşı güvenilir hale getirme ve yenileme imkanı sunulmaktadır.

Depremde yıkılmayacak nitelikte sağlam olan yalnız hasar görme riski olan konutlar için konut güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Binaların taşıyıcı kolonları, balkon çıkıntıları ve krişler gibi alanlara yapılan güçlendirme destekleri  ile binaların deprem riskinde hasar görme ve çökme riskinin minimum seviyeye düşürülmesi amaçlanıyor.

Kredi desteği, 2 yıl ödemesiz olarak veriliyor !

Binalarda bulunan birçok bağımsız bölüm için devlet 50 Bin Tl’ye kadar 2 sene ödemesiz bina güçlendirme kredi imkanı sağlamaktadır. 10 dairesi olan bir konutta her daire sahibi için 50 bin liraya kadar kredi desteği sağlanarak konutların güçlendirilmesine imkan sunulmaktadır.

Bunun için ilk önce vatandaşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilen bağımsız yapı denetim şirketlerinden riskli yapı tespit raporu almaları ve bu raporu bina güçlendirme işlemleri için belgelemeleri gereklidir.

Bina güçlendirme için kredi veren bankalar ;

QNB Finansbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Albaraka Türk, Akbank, Alternatifbank, Denizbank, Halkbank, ING, TEB, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi

Ne düşünüyorsunuz?

96 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mülk ve Tesis Yönetimi Sorunlarına Çözüm Önerileri

Konut Kredisi Faiz Oranları Kasım 2020