in ,

Konut Hesabına Yeni Düzenleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onay verilen “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda konut hesabının revize edilerek daha cazip hale getirilmesine de yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onay verilen “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. 2022 yılında ekonomide uygulanacak politika ve tedbirleri içine alan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda konut hesabının revize edilmesine de yer verildi.

Programda finansal sistem haricinde bulunan kaynakların, araçlar çeşitlendirilerek finansal sisteme çekilmesinin sürdürüleceğine dikkat çekildi.

Bu çerçevede önlem olarak yastık altı tasarrufların finansal sisteme çekilmesine imkan sunacak özel teşviklerin devam ettirileceği ve yeni teşviklerin tasarlanacağı ifade edildi.

Buna bağlı olarak; konut hesabı sisteminin gerekli mevzuat değişiklikleriyle revize edilerek daha cazip hale getirileceğine vurgu yapıldı. Programda revizyona dair detaylara yer verilmedi.

2016’da başvurular hayata geçirilmişti.

Vatandaşların yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarına destek olunması amacıyla hayata geçirilen “konut hesabı” uygulaması için bankalar ilk başvuruları 2016’da başvuru aldı.

Konut hesabı programıyla vatandaşların konut satın almaları için hazırladıkları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sunuluyor. Katkı rakamı 2021 oranlarıyla 31 bin 149 TL’ye ulaşıyordu.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Seviyeli Gayrimenkullerin Değerlemesi Nasıl Yapılır ?

Proje Değerleme ve Fizibilite Raporlama