in ,

Konut Kredi Faiz Oranlarının 0.54’e Düşürülmesi Gündemde!

Sıfır konut satışlarının artması amacıyla tapu harcı masrafları ve KDV indirimi  talep ediliyor.

Konut Kredi Faiz Oranları voorgo.com

Sıfır veya ikinci el konut alımlarında kamu bankalarının başlattığı düşük faizli ve 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade imkanı sağlayan konut kredisi kampanyası devam ediyor.

SIFIR KONUT SATIŞINI ARTIRMAK İÇİN FAİZLERİN 0,54’E ÇEKİLMESİ GÜNDEMDE

KONUTDER Başkanı Altan Elmas konu hakkında değerlendirme yaparak sıfır konut satışlarını hızlı arttırmak amacı ile yeni teşviklere ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Birinci el üreticilerin, özellikle Konutder üyelerinin, fiyatlarını zaten artırmadıklarını, fiyatların makul bir seviyede son bir buçuk senedir devam ettiğini belirtti. Ayrıca bazı vergi indirimleri uygulayarak inşaat sektörünü canlandırmak için birinci elin teşvik edilmesi gerektiğini ve ellerinde ofis ve ticari alan stoku olan üreticilerin bu kampanyadan yararlanamadıklarını ekledi.

”KDV indirimi olabilir. Bunlar için ayrı bir paket olabilir. Bir de faiz makasını biraz daha açmak olabilir. 0,64 değil de 0,54 faiz uygulanabilir. Birinci elin rekabet şansı böylece biraz daha artırılabilir” diyerek yeni taleplerini açıkladı.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI SIFIR KONUTLARI İKİYE KATLADI

Kamu bankalarının başlattığı kampanyada sıfır konutlara, ikinci el konut kredisinden daha az faiz oranı alınmasına rağmen, ikinci el konut satışları, sıfır konutların satışını ikiye katladı. ” Hayallerini Erteleme Türkiye” kampanyası sıfır konutta istenilen başarıyı elde edemedi.

TÜİK, Türkiye’de toplamda 190 bin konut satışı yapıldığını açıkladı. Bu konutların 131 bin 180 adetinin ikinci el konut olması akıllara sıfır konutlarda faiz oranları tekrar düşecek mi sorusunu getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

123 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Nidapark Bomonti - Rotana İşbirliği voorgo.com

Nidapark Bomonti – Rotana İşbirliği

Bankalardan 20 Bin Ucuz Konut Satışta! voorgo.com

Bankalardan 20 Bin Ucuz Konut Satışta!