in , ,

Konut Kredilerinin Hacmi Yüzde 34 Arttı

Emlak sektörü ilk sırada…

1 yılı aşkın süredir tüm dünyanın mücadele ettiği pandemiden olumsuz etkilenen bazı sektörler, toparlanmaya doğru adım adım ilerlerken, ilk sırada emlak sektörünün geldiği kaydedildi. Uzmanlar, yaşanan ivmelenmede konut kredilerinin payına dikkat çekerken, gözler kredi rakamlarına çevrildi. 2021’in ilk 2 ayında toplam kullanılan kredi tutarı 552 milyon TL’ye ulaşırken, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik bir büyüme yaşandığı ifade edildi.

Yılın ilk çeyreğindeki konut satışlarının önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 azaldığı ancak Mart 2020-2021 verileri karşılaştırıldığında konut satışlarının yüzde 2,4 artarak 111 bin 24’e ulaştığı görüldü. BDDK verilerine göre, kullanılan konut kredisi tutarı 2021’in ilk iki ayında önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35 arttı. Bu oran ihtiyaç kredilerine yüzde 41, taşıt kredilerine ise yüzde 74 olarak yansıdı.

EN ÇOK ARTIŞ YÜZDE 19 İLE İHTİYAÇ KREDİLERİNDE

Tüketici kredilerindeki talep artışı, internette krediler ile ilgili bilgi arayan ve kredi başvurusu yapan müşteri sayılarıyla paralellik gösteriyor. 2020’nin son ve 2021’in ilk çeyreğindeki bireysel kredi başvuruları karşılaştırıldığında, konut kredisinde yüzde 2’lik artış görülüyor. Taşıt kredileri yüzde 7 artarken, ihtiyaç kredileri yüzde 19 ile başvuruları en fazla artan tüketici kredisi grubu olarak kayıtlara geçti.

İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURULARINDAKİ ARTIŞ, KALICI BİR NORMALLEŞMEYE KADAR SÜREBİLİR

Pandeminin beraberinde getirdiği ekonomik zorluklar ve belirsizlikler, vatandaşı bazı temel ihtiyaçları için borçlanmaya itiyor. Sektör uzmanları, son dönemde yeniden artırılan tedbirlerin de etkisiyle nakit ihtiyacına yönelik ihtiyaç kredisi talebinin yoğunlaşacağını öngörüyor. Kredi talebindeki artışın ekonomik dalgalanmaların durulduğu kalıcı bir normalleşmeye kadar süreceği tahmin ediliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

146 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Toplandı

Hazineye Kayıtlı 76 Adet Taşınmaz İhale Yoluyla Satılacak