in , ,

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi ?

Türkiye’nin ünlü ekonomistinden yorumlar…

Türkiye’de yaptığı ekonomik analizlerle dikkat çeken Ekonomist İslam Memiş yeni bir değerlendirmede bulundu. Emlak sektöründe yatırımlara dair yorumlar yapan İslam Memiş yeni bir ev satın alacaklara da önemli uyarılarda bulundu.

KONUT DEĞİL TOPRAK SATIN ALINMALI !

Yatırım amacıyla ev satın almak yerine toprak satın almanın daha kazançlı olacağını belirten İslam Memiş, “Yatırım amaçlı ev satın alırken büyük konutları tercih ettiklerini gözlemliyorum. Ben olsam 2+1, 3+1 ya da 4+1 daireleri tercih etmezdim. Ben 1+1 dairelerden alır daha çok sayıda almaya çalışırdım. Emlak sektöründe daire satın almanın iyi bir yatırım amacı olmadığını düşünen birisiyim. Altın, gümüş ve toprak satın almayı tercih ederim. Konut satın aldığınızda 15-20 sene sonra o yapılar eskiyor ancak aldığımız topraklar her zaman aynı niteliğini koruyabiliyor. Toprak alanlar uzun vadede daire alanlardan çok daha fazla bir getiriye sahip oluyorlar.”

“Bugün benim elimde 500 Bin TL olsun. Gidip onunla daire alıyorum. Ancak onu toprağa yatırsam en kötü ihtimalle Müteahhite verip iki daire sahibi olacağım. Bugünkü fiyatlarla bu iki daireyi ortalama 1 Milyon TL’ye satın alabiliyorsunuz. Toprağa yatırım her zaman daha değerli olmuştur. Bundan 10 yıl önce 200 Bin TL’ye satın aldığımızı düşünelim. Altın hesabı yaparsak 2,5 kg altını bu daire için veriyoruz. Bugün 2,5 kg altın 1 milyon 237 bin 500 TL oldu. Bugün o daire ise 600 Bin TL’dir. Arada kazanılan kira gelirini de hesaplayalım. 1.500 TL’den kirayı hesapladığınızda 187 Bin TL kira geliriniz oluyor. Yine altın yatırımı yapanlar daha fazla kazanmışlar. Bugün o altın yatırımı ile 2 daire sahibi olabiliyorsunuz.”

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ ?

Konut fiyatlarında bir düşüşün imkansız olduğunu belirten İslam Memiş, “Barınma ihtiyacı için ev satın alacaksınız bunu bu yıl hemen satın almak daha kazançlı olacaktır. Çünkü emlak fiyatları hiçbir zaman düşmeyecek. Bunu yıllardır söylüyorum. Emlak fiyatlarının balon olduğunu söylüyorlar ancak bu son derece tuhaf bir yaklaşım. Konut fiyatlarının düşmesi demek doların 8 TL’den 6 TL’ye düşmesi demektir. Buna inanan bir kişi var mı bu ülkede ? Türkiye’de ev fiyatları hiç düştü mü ? Enflasyon ortada, faiz oranları ortada, dolar kuru ortada. Maliyet artmış neden ev fiyatları düşsün ? Bir sektör neden zararına satış yapsın.” ifadelerini kullandı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ ?

Konut kredisi faiz oranlarına dair beklentisini de açıklayan İslam Memiş, “İlk defa ev satın alacak olanlara yönelik bir açıklama yapmak istiyorum. Yıl sonuna kadar Merkez Bankası’nın 350 – 400 ban puan faiz indireceğini tahmin ediyorum. Bankadan kredi kullanarak emlak satın alacaklarsa bu faiz indirimlerini beklemeleri gerekir. Konut sektörü bu kadar durmuşken bu ekonomik toparlamayı desteklemek için hükümetin destekleri ve teşvikleri olacaktır. Mutlaka yeni kampanyalar da olacaktır. Bundan dolayı onları da beklemek gerekir.” dedi.


Not: Haberimizde geçen değerlendirmeler tamamiyle ilgili ekonomiste aittir. Buradaki yorumlara bakarak yatırımlara yön verilmemelidir. Sitemiz üzerinden herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Yatırım yapacak olanlar buradaki yorumlardan bağımsız olarak yatırımlarına dair karar vermelidirler !

Ne düşünüyorsunuz?

179 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’den Aylık 557 TL Taksitle Ev Sahibi Olma Fırsatı !

AVM’ler Hangi Gün Ve Saatlerde Açık ?