in ,

Konut Kredisine Enflasyon Endeksli Çözüm !

Enflasyon endeksli konut kredisi nedir ? Bankalar kredi ile konut alımlarında hangi imkanları sunuyor ?

Konut kredisinde faiz oranlarının artmasıyla vatandaşlar enflasyon endeksli konut kredisine yöneldiler. Bankaların enflasyon oranlarına bağlı olarak sağladıkları konut kredisinde oluşan maliyetleri, hesaplama işlemlerini ve bu kredi ile konut alımlarında sunulan imkanlar ve özellikleri nelerdir ?

Devlet bankalarının yaz aylarında başlattığı konut kredisi kampanyaları bitti ve kredi faiz oranları son zamanlarda çok yükseldi. Son olarak Merkez Bankası’nın Eylül ayı PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkmasıyla tekrar artan konut kredisinde en düşük oran sıfır konutlarda % 0.99, ikinci el konutlarda ise % 1.09 bandına ulaşmış durumda.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR ?

Vatandaşlar kredi faiz oranlarında yaşanan bu yükselmenin sonrasında diğer tercihlere yöneldiler. Listenin ilk sırasında enflasyon endeksli konut kredisi yer alıyor. Enflasyon oranlarında oluşan değerlere göre belirlenen bu konut kredisinde özel bir hesaplama metodu uygulanıyor. Bu hesaplama yıllık enflasyon üzerinden yapılıyor.

Çok sayıda banka müşterilerine enflasyon endeksli konut kredisi kullanma imkanı sunuyor. Tüm bu bankaların sundukları imkanlar faiz oranları yönünden eşit olup ödeme süreci, kredi kullanım limiti ve diğer özelliklerde farklılık gösterebiliyor.

SABİT FAİZLİ KONUT KREDİSİNE GEÇİŞ HAKKI

Enflasyon endeksli konut kredisi kullanımlarında bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir diğer imkan ise geçiş hakkı. Enflasyon endeksli konut kredisi kullanan müşteriler müracaat yapmaları halinde sabit faizli konut kredisine geçebilirler.

Enflasyon oranlarında oluşan değerlere göre belirlenen bu konut kredisinde özel bir hesaplama metodu uygulanıyor. Bu hesaplama yıllık enflasyon üzerinden yapılıyor.12 aylık enflasyon oranları üzerinden hesaplanan enflasyon endeksli konut kredisinde, değişken faiz uygulanıyor ve kredi, TÜİK tarafından açıklanan en güncel TÜFE yıllık yüzde değişim oranına Banka marj oranı eklenerek hesaplanan faiz oranı ile kullandırılıyor.

BANKALARDAN 3 AY, 6 AY VE 12 AYLIK PERİYODLARDA FAİZ DEĞİŞİMİ

Bankalar müşterilerine enflasyon endeksli konut kredisinde faiz değişimi sağlıyorlar. Müşterilerin isteklerine göre faiz değişim süreleri 3 ay, 6 ay ve 12 ay olarak uygulanabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

51 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Konut Dikilitaş Arsası İhaleye Çıkıyor

SPK’dan İki Halka Arza Onay