in

Konut Mağduriyeti Masada !

TBMM Dilekçe Komisyonu içeriğindeki Ön Ödemeli Gayrimenkul Satışlarında Yaşanan Sorunların Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Alt Komisyonu toplandı.

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, “Esenyurt, Fikirtepe, Tuzla, Tozkoparan ve daha birçok yerde kentsel dönüşüm programlarından mağdur olan ya da organize konut çeteleri tarafından dolandırılan vatandaşlarımızın haklarını alabilmesi için çalışmalara devam ediyoruz. TBMM’de Komisyon toplantısındayız” dedi.

Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu, ön ödemeli konut satışlarında yaşanan sorunların tespiti ve yaşanan sorunlar ile ilgili çözüm yolları bulunması amacıyla TBMM de kurulan komisyona platformun Ankara temsilcisi, Yeni Fikirder Dernek Başkanı Engin Akgüzel ve TÖF Başkanı vasıtasıyla problemin çözümü hakkında tavsiyelerini iletti.

Daha Önce de TBMM Gündemine Taşınmıştı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye’nin dört bir yanında sayısı 100 bine ulaşan konut mağdurlarının problemlerini geçtiğimiz Ocak ayında da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştı.

“21. yüzyılda Türkiye’de müteahhit, arsa sahibi ve belediye üçgeninde vatandaş direkt olarak soyuldu, dolandırıldı” diye konuşan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, dönemin belediye başkanının da katılım gösterdiği konut tanıtım toplantılarına katıldığını, vatandaşın bu toplantılara güvenerek konut aldığını ve mağdur olduklarını ifade etti. Hamzaçebi mağdur vatandaşların “Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu” adı altında örgütlenerek seslerini duyurmaya çalıştıklarını söylemişti.

Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde konut vaadi ile dolandırılarak mağdur edilen vatandaşların olduğunu kaydeden Akif Hamzaçebi, aileleriyle birlikte yaklaşık olarak 500 bin kişiyi ilgilendiren konut mağduriyetini defalarca TBMM’de gündeme getirdiğini ama sonuca gidecek bir çalışmanın yapılmadığını da sözlerine eklemişti.

Mağdurlar Ne Diyor ?

Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

TBMM Dilekçe Komisyonu içeriğinde oluşturulan,

Ön Ödemeli Gayrimenkul Satışlarında Yaşanan Sorunların Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Alt Komisyonuna “Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu” olarak katıldığımız toplantıda problemin oluşum sebebini açıklamıştık.

Sorunun çözümünü TBMM’de aramamızın sebebi yasaların uygulanması sırasında oluşan fahiş aksaklıklardır. Konutla dolandırılan mağdurların bireysel başvuruları ile kurumlar kanunları uygulama/uygulatma noktasında yetersiz kalmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

124 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Birçok Marka Yazlık Bölgelerde Mağaza Açma Telaşında !

Toki’ye Nasıl Başvuru Yapılır ?