in ,

Konut Stoku ve Balon İddialarına Yanıt Geldi !

Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün uzun süredir gündemde olan konut fiyatlarında balon ve konut stoku iddiaları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

KONUT FİYATLARINDA BALON VAR MI ?

Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün konut fiyatlarında balon olduğu iddialarına cevap verdi. Kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli konut kredisi desteğinin inşaat sektörüne büyük katkı sağladığını belirten Yenigün, “Bizim yılda 1.2 – 1.3 milyon konuta ihtiyacımız var. Pandemi sürecinde sağlanan düşük faizli kredi fırsatları sektöre çok ciddi bir destek sağladı. Bir yandan da yastık altındaki birikimlerin ekonomiye kazandırılması açısından da çok iyi oldu. Ben konutta bir balon olduğunu düşünmüyorum. Zaten ülke olarak yıllık konut ihtiyacımız kadar konut stoğumuz var. Sadece ekonomik belirsizlikler sebebiyle talepte bir düşüş var” diyerek balon iddialarını reddetti.

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ ?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 1 Haziran 2020 tarihinde başlatılan düşük faizli konut kredisi desteği kampanyası ile birlikte vatandaşın konuta olan talebi rekor kırmış, Haziran ayında artan konut satış rakamları Temmuz ayında 220 bini aşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı. Bu rekorda 1 sene ertelemeli konut kredisi verilmesi, sıfır konutlar için % 0.64 faiz oranı ve ikinci el konut kredisi paketinde % 0.74 faizle finansman desteği ile sağlanmasının payı büyük olmuştu. Eylül ayı itibari ile faizlerin psikolojik eşik olarak kabul edilen % 1 seviyesini aşması ile birlikte konuta olan talep azaldı. Konuta olan talebin düşmesi ile özellikle ikinci el konut fiyatlarında yaşanan fahiş zamların geri alınması, konut fiyatlarında normalleşme yaşanması ve indirim yapılması bekleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

60 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satın Aldığı Kayalıkların Tarım Arazisi Olduğunu Öğrenince Şok Oldu !

Emlak Balonu Nedir ?