in ,

Konut ve Çatılı İşyeri Kira Sözleşmelerinde Döviz Yasağı Devam Ediyor !

13 Ekim 2020 tarihinde duyuru yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 Ekim 2020 tarihinde web sitesi üzerinden Döviz Cinsinden ya da Dövize Endeksli Sözleşme Bedellerine İlişkin Duyuru yayımladı. Duyuru 13 Eylül 2018’de yayımlanan 85 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında bedelleri Türk lirasına çevrilen kira sözleşmeleri hakkında.

Duyuru’ da Neler Yer Alıyor ?

Bakanlık’ın yayımlamış olduğu Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı karara ilişkin tebliğde konut ve çatılı işyeri kiralarının Türk Lirası’na çevrilmesi hakkında prensipler belirlenmiştir. Tebliğ, 13 Ekim 2018 ile 13 Ekim 2020 tarihleri arasında iki senelik süreçteki kira bedellerinin artışı konusunu da düzenlemektedir. Tebliğ, 13 Ekim 2020 sonrasındaki sürece dair bir düzenleme getirmemiştir.

Bakanlık duyuru ile, iki yıllık geçiş sürecinden sonra da çatılı işyeri ve konut kiralarında söz konusu döviz yasağının devam edeceğini hatırlatmış ve izleyen dönemde kira bedelleri Türk Lirası’na çevrilmiş olan çatılı işyeri ve konut kiralarının Türk Borçlar Kanunu’nun 344. maddesi kapsamında 12 aylık TÜFE ortalamasına göre belirleneceğini belirtmiştir.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı konut ve çatılı işyeri kiralarında uygulanmaya devam edecektir. Tarafların, 13 Ekim 2020 tarihinden sonraki dönemde de kira bedellerini Türk Lirası olarak belirlemeye devam etmeleri ve kira artışlarını da Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilen sınırlamalara uygun olarak kararlaştırmaları gerekecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Çeşme Milli Emlak Müdürlüğü Kamu Konutlarını Satışa Çıkardı

Tapu Senedi İle Kredi Veren Bankalar