in ,

Konut ve İşyeri Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Konut ve iş yeri sigortası neleri kapsıyor ?

Konut ve İşyeri Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler voorgo.com

Giresun’da yaşanan sel felaketinde 100’ e yakın bina oturulamayacak duruma geldi ve ortalama 400 adet bina hasar gördü. Birçok işyeri de sular altında kaldı. Sigortacılara göre depremden sonra en çok can ve mal kaybına yol açan afet, sel felaketi. Her yıl ortalama 200 sel baskını yaşanıyor, bunların yarattığı ekonomik kayıp ise yıllık 300 milyon liranın üzerinde. Buna karşın evlerde ve işyerlerinde sigortalanma oranı çok düşük. Türkiye genelinde her dört evden biri sigortalı. Giresun’da da sigortalı ev sayısı yalnızca yüzde 15’ lerde. Peki, sel felaketine karşı nasıl sigorta yaptırılır? İşte ev ve işyeri için sel sigortası hakkında bilinmesi gerekenler..

1. Sadece sel baskınına karşı sigorta yaptırılabilir mi ?

Sadece sel riskine karşı sigorta yapılmıyor. Sel teminatı yangın sigortalarına ek teminat olarak veriliyor. Önce ev paket poliçesi veya işyeri paket poliçesi yaptıracaksınız, sel teminatını bu paketin içine dahil edeceksiniz.

2. Konut paket poliçelerin içine sel teminatı dahil midir ?

Genelde sigorta şirketleri işyeri paket veya ev paket poliçesinin içine sel ve su baskını teminatını ekliyorlar. Ancak sigorta yaptırırken yine de sel teminatı istendiği belirtilmeli veya poliçenin içine sel teminatı dahil mi sorulmalı.

3. Konutlarda sigorta neyi kapsıyor ?

Eğer mal sahibi iseniz ve konutta oturuyorsanız olası bir sel baskınında hem evinize gelecek zarara hem de eşyaya gelecek zarara karşı sigorta yaptırabilirsiniz. Yok, kiracıysanız, yalnızca eşyalara gelecek zarara karşı sigorta satın alabilirsiniz.

4. İşyerleri için sigorta neyi kapsıyor ?

Olası bir sel baskınında hem işyeri hem de eşyalar için sigorta teminatı alabilirsiniz. Hepsi için sigorta yaptırabileceğiniz gibi yalnızca işyerinin binası için veya yalnızca içindeki mallar için de sel teminatı alabilirsiniz.

5. Sigortalı işyeri veya ev selde zarar görürse ne olacak ?

İşyeriniz veya eviniz sel baskınında zarar görürse ya da Giresun’da yaşanan afette olduğu gibi ev veya işyeri yıkılırsa; sigorta şirketi evinizin veya işyerinizin tekrar inşa bedelini size öder. Eğer yalnızca evinizdeki eşyalar ya da işyerindeki mallar için sigorta yaptırdıysanız sigorta şirketi eşyaların rayiç bedelini ve malların bedelini size öder. Yani, sigortadan zararınızı karşılarsınız.

6. Konut paket poliçesi pahalı mı ?

Sigorta primi evinizin ve eşyalarınızın değerine göre, evinizin bulunduğu bölgeye göre değişmekle beraber bugün sel riskinin de içinde olduğu nice teminatın dahil edildiği ev paket poliçesinin aşağı yukarı primi yıllık 400-500 lira arasında değişiyor.

7. İşyerlerinin ödeyeceği prim tutarı yüksek mi ?

Yine işyerinin bulunduğu bölgeye ve işyerinin hacmine göre değişmekle beraber aşağı yukarı prim yıllık 1.000 liradan başlıyor. Eğer esnafsanız veya KOBİ’ yseniz yıllık bin lira veya bin 200 lira arasında prim ödeyerek sel de dahil geniş kapsamlı bir işyeri paket poliçesi yaptırabilirsiniz.

8. Sigortadan hasar ne zaman ödenir ?

Hasar belirleme çalışmaları biter bitmez sigortalı ev, işyeri ve araçların zararları şirketler tarafından hemen ödeniyor. Bu kapsamda Giresun’da meydana gelen afette sigortalı olanların bir kısmı şirketlerden zararlarını tazmin ettiler.

9. Sigorta şirketleri neden bazı bölgelerde ev veya işyeri sigortası içine sel teminatını dahil etmiyor ?

Her sene sel baskınının olduğu ve bu baskında da ciddi kayıpların yaşandığı bazı bölgelerde, sigorta şirketlerinin sel teminatı vermekten kaçındığı doğrudur. Bu bölgelerin sayısı az ve bir şirket sigorta yapmıyorsa bir diğer şirket sigorta yapabiliyor. Ancak kimi bölgeler var ki, her sene birkaç defa sel baskını yaşanıyorsa ve bu baskınlarda da ev veya işyerleri sürekli zarar görüyorsa; şirketler, ‘bu sigorta prensiplerine aykırı’ deyip, sigorta yapmıyor.

10. DASK, sel hasarlarını da ödüyor mu?

DASK kapsamında yapılan zorunlu deprem sigortası yalnızca deprem hasarını karşılıyor; sel hasarları DASK’ tan ödenmiyor.

11. Giresun’da yaşanan sel felaketinde zararı sigorta şirketleri mi karşılayacak ?

Giresun’da sigortalı işyeri ve ev sayısı maalesef çok düşük. Konutlar ve işyerlerinde sigortalılık oranı yüzde 15’ lerde. Hal böyle olunca, sigorta şirketleri, yalnızca sigortalı ev, işyeri ve araçların zararını karşılayacak. Eğer bütün ev, işyeri ve araçlar sigortalı olsaydı Giresun’ daki maddi kaybın tamamını sigorta sistemi tarafından ödenecekti.

12. Sigortası olanlar devlet yardımından faydalanabiliyor mu ?

Devletin afet bölgesi ilan ettiği durumlarda sigortalı olanlar da devletin sunmuş olduğu bütün imkanlardan yararlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

247 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Şehit Aileleri Ve Gazilere 30 Ağustos Sürprizi voorgo.com

Şehit Aileleri Ve Gazilere 30 Ağustos Sürprizi !

Konya Hüyük Belediyesi Arsa İhalesi voorgo.com

Konya Hüyük Belediyesi Arsa İhalesi