in ,

Konut Yatırımları Dünya Genelinde Fiyat Dengelerini Değiştirdi

Dünya genelinde 45 şehirde konut fiyatları yükseldi.

Konut yatırımları evrensel etkileşim içine giren salgın hastalığa rağmen devam ediyor.

Yatırımcıların gayrimenkul arayışlarının sürdüğü 2020 yılı içinde, dünya genelindeki 45 şehirde konut fiyatları yükseldi. İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından yapılan araştırmada, dünyanın önde gelen şehirleri sıralamaya sokuldu. Konut fiyatlarına dair yürütülen araştırmanın sonucunda 45 kentten 28’i fiyat artışına giderken, 17’si ise geriledi.

Konut yatırımları salgına karşı direnç gösteriyor.

Çin üzerinden uluslararası sınırları aşan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığı evrensel etkisini devam ettirmektedir. Yıl bazında yatırım yönünü gayrimenkulden yana kullanmaya devam eden birçok yatırımcı, dünya çapında önde gelen 45 şehirde işleri değiştirdi. İngiliz şirket Knight Frank’in araştırma konusuna göre, konut fiyat endeksi 45 ülkenin en tanınmış kentinde sürdü. 28’inde fiyat artışının yaşandığı yıl, geriye kalan 17’si için düşüş gösterdiği tespit edilmiştir.

İstanbul’un bu yıl listedeki konumunu koruyamadığı ve 45 ülke arasında yer almadığı görülürken, Küresel Kentler Konut Endeksi 2020 üçüncü çeyrek verileri açıklandı. Veriler karşısında son 12 ay içerisinde konut fiyatlarının en çok yükselişe geçtiği şehir, Yeni Zelanda’nın en kalabalık nüfusuna sahip Auckland kenti oldu. Ev fiyatlarında %12.9’luk artışın yaşandığı kenti, %10.2’lik artış ile Filipinlerin başkenti Manila takip etti. % 8.9 artış ile listede üçüncülüğe yerleşen Çin’in Shenzen şehri olurken, Kanada’nın en büyük kenti ve ticaret merkezinde de konut fiyatlarının artışı dikkat çekiyor. Burada son fiyatların % 8.4 artışa geçtiği belirlenmesinin sonrasında sıralama düşüşle devam ettirildi.

Singapur düşüşe geçti.

Şehir devleti olarak bilinen ve toplam nüfusu 6 milyona erişen Singapur’da % 6.1’lik bir düşüş yaşandı. Konut fiyatlarındaki bu gerilemeyi % 6 ile Bangkok ve % 5.4 ile Hong Kong takip etti. Konut yatırımları evrensel anlamda işleyişi pandemiyle beraber bozarken, araştırmanın yönü Avrupa’ya kaydırıldı. İngiltere’nin başkenti Londra’da % 4.5’lik bir azalma olduğuna dair yapılan belirlemeler, Madrid’de %3.5, Paris’te ise % 0.5 olarak karşımıza çıkıyor. Almanya’nın başkenti Berlin’deki artışın % 0.9 olduğu, Berlin’i ise Moskova’nın % 1.3 artışla takip ettiği gözlemlendi. Yatırım bakımından New York’ta % 4.1 dilimlik düşüş, Dubai’de % 3.7’ye ulaştı.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yer Altı Baraj Projesi Hayata Geçiyor !

Uzaktan Eğitimde Çalışma Odası İçin Dekorasyon Tavsiyeleri