in

Konya Büyükşehir Belediyesi Arsa Satış İhalesi Düzenleyecek

Sanayi tesis alanı imarlı bir adet arsanın kapalı teklif usulü ile düzenlenecek ihale ile satılacağı kamuoyuna duyuruldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından resmi bir ilan yayımlanarak arsa satışı yapılacağı açıklandı.

Türkiye’de belediyelerin mülkiyetlerinde olan taşınmazların ekonomiye kazandırılması amacıyla bazı zamanlar satışa çıkarılması sıklıkla tercih edilen bir yol olmaya devam ediliyor. Belediyeler bu yolla elde ettikleri bütçeler ile diğer belediye hizmetlerini finanse edebiliyorlar.

Belediyelerin sattığı taşınmazları alan gerçek ya da tüzel kişiler ise o taşınmazlar üzerinde kendi projelerini gerçekleştirip ekonomik dinamiklik yaşanmasını sağlayabiliyorlar. Bu tür satışlar çift taraflı fayda ile sonuçlanmaktadır.

Belediyelerin taşınmaz satış ilanlarının sonuncusu Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlandı. Buna göre Konya’nın Karatay ilçesinde Feziçakmak Mahallesi’nde bulunan bir arsa belediye tarafından satışa çıkarıldı.

ARSANIN NİTELİKLERİ

Konya Büyükşehir Belediyesi satışa çıkardığı arsaya dair bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Sanayi Tesis Alanı şeklinde imar durumu olan arsanın büyüklüğünün 22.100 metrekare olduğu bildirildi. Arsanın tamamının satışa çıkarıldığı ve satın alacak kişilerin arsa üzerinde imar planına uygun projeler geliştirebilecekleri açıklandı.

MUHAMMEN BEDEL AÇIKLANDI

Konya’nın Karatay ilçesi Fevziçakmak Mahallesi’nde bulunan 22.100 metrekarelik Sanayi Tesis Alanı imarlı arsa için Konya Büyükşehir Belediyesi 30 milyon 945 bin lira muhammen bedel belirledi. İhaleye katılacak olanların 928.350 TL geçici teminat ödemesi yapması gerekecek.

İHALE NE ZAMAN YAPILACAK ?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak ihale 27 Temmuz 2021 Salı günü gerçekleştirilecek. Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilecek olan ihale belediye encümenince yapılacak.

İhale kapalı teklif usulü ile yapılacak. Katılımcılar tekliflerini kapalı bir zarf içerisinde sunacaklar. Ardından bu tekliflerin üzerinden artırma süreci başlayacak. En yüksek teklifi veren gerçek ya da tüzel kişi arsanın sahibi olmaya hak kazanacak.

KDV’den muaf olarak olarak satılacak olan arsa için ihale akabindeki ödeme planı da açıklandı. Buna göre ihaleyi kazanan gerçek ya da tüzel kişi ihale bedelini 24 taksitte ödeyebilecek. İlk taksitin ödemesi peşin olarak yapılacak ve geri kalan 23 taksit eşit bir şekilde ödenebilecek. Ödemelerin tamamlanması hakkında arsa tam anlamıyla karşı taraf adına tapuda tescil edilmiş olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kepez’in İki Yakası Bağlanıyor

İçinde Stadyum Bulunan Spor Kompleksi Satışa Çıkarıldı