in ,

Kredi Faizlerinde Son Durum !

BDDK’ dan önemli açıklamalar !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankaları yurttaşa kredi verme konusunda teşvik etmek amacı ile başlatılan aktif rasyosu oranı uygulaması ile ilgili yeni açıklamalar geldi. Aktif rasyosu oranı ile birlikte hem bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları hem de 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları büyük bir hızla yükselecek !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikası kapsamında üst üste yeni kararlar alırken BDDK tarafından da benzer adımlar atılmaya devam ediyor. İhtiyaç kredisi vadesinin 60 aydan 36 aya çekilmesinin sonrasında son adım olarak bankaları kredi vermeye teşvik etmek amacı ile alınan aktif rasyosu oranı programının kaldırılacağı iddia edildi.

Hatırlanacağı üzere koranavirüs salgınının patlak verdiği dönemde Merkez Bankası piyasaları fonlamak için ucuz kredi musluklarını sonuna kadar açmış yalnız bankalar ekonomide yaşanan belirsizlik ortamı sebebi ile kredi vermek konusunda isteksiz davranmıştı. Yaşanan süreçte hem bankaların kredi faiz oranlarını düşürmemesi hem de kredi onayı vermekte zorluk çıkarması üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından aktif rasyosu oranı programa alınmıştı.

Söz konusu uygulama 1 Mayıs 2020 tarihinde hayata geçirilmiş, her ay topladığı mevduat tutarının belirlenen oranı kadar kredi vermeyen bankalara en az 500 bin lira para cezası kesileceği duyurulmuştu. Bunun üzerine bazı bankalar çok fazla kredi vermemek adına topladıkları mevduat tutarını azaltmak için 32 günlük vadeli hesap faizlerini düşürmüş bu da Türk Lirasına olan isteği azaltarak vadeli hesaplarda tutulan paranın dolar ve altın yatırımına akmasını tetiklemişti.

BDDK bu hafta içerisinde aktif rasyosu oranı programını sona erdireceğini açıkladı. Bu durumda bankaların kredi verme iştahı tekrar kesilirken vadeli mevduat toplama iştahı ise artacak. Bankalar Merkez Bankası tarafından verilen yüksek faizli borçlanma imkanı yerine yurttaşın mevduatlarını toplamak için 32 günlük vadeli mevduat hesaplarına yönelerek faiz yükseltecek.

Zaten ekonomide yaşanan dalgalanma sebebi ile kredi vermek konusu ile ilgili isteksiz olan bankalar Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikasına uygun olarak konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranlarını yükseltecek.

KREDİ FAİZLERİNDE SON DURUM NEDİR ?

Şu anda ideal konut kredisi faiz oranı sıfır konutlar için yüzde 0.99 olarak, ikinci el konutlarda ise yüzde 1,05 oranı ile kamu bankaları tarafından veriliyor.

Zaten ekonomide yaşanan dalgalanma sebebi ile kredi vermek konusu ile ilgili isteksiz olan bankalar Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikasına uygun olarak konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranlarını yükseltecek.

Ne düşünüyorsunuz?

253 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Prefabrik Ev Nedir voorgo.com

Prefabrik Ev Nedir ? Prefabrik Ev İçin Ruhsat Almak Gerekir Mi ?

Konut Sigortasında Kapsam Dışında Kalan Hasarlar