in ,

Kredi ve Kart Borçları İçin Yeni Uygulama !

Konut, taşıt ve tüketici kredileri için takibe düşme süresi revize edildi.

Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi kullananlar için BDDK’nın yeni düzenlemesi uygulanmaya başlandı. Koronavirüs sebebiyle kredi ve kredi kartı borçlularını rahatlatan gelişmeyi BDDK duyurdu.

Pandemi sürecinde milyonlarca vatandaş kredilere sarıldı. İşi bozulan, işini kaybedenler bankalara akın ederek, kendilerine uygun kredilerden faydalandılar. BDDK, pandemi sürecinde kredilerin takibe düşme süresini 90 günden 180 güne uzatmıştı. İşte bu uygulamanın süresi tekrar uzatıldı.

BDDK, kredilerin takibe düşme süresini 90 günden 180 güne çıkaran uygulamanın süresinin 30 Haziran 2021’e uzatıldığı ile ilgili resmi açıklamada bulundu. Yapılan yeni düzenlemeyle 30 Haziran 2021 tarihine kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 180 gün beklenilmeye devam edilecek. Kart borçlarını öteledikleri süre boyunca bankaların asgari tutar da dahil olmak suretiyle alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulamasının da 30 Haziran 2021’e kadar süreceği bildirilirken, bankaların kredi yapılandırma süreçlerinde vatandaşa yardımcı olması isteniyor. Bankaların yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödemesindeki koşullar için de desteğin devam edeceği kaydedildi. Düzenlemeler, ihtiyaç kredilerinin yanında taşıt, konut ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

198 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

18 Yaşından Küçüklere Gayrimenkul Alımı

25 İlde 141 Arsa Açık Artırma İle Satılacak