in ,

Küresel Gayrimenkul Piyasasında Balon Öngörüsü

Balon piyasası yolda !

Dünya çapında koronavirüs salgınının etkileri ekonominin her alanında iz bırakmasına rağmen dünyanın en büyük şehirlerinde gayrimenkul piyasası yükselmeye devam ediyor. UBS analistlerine göre bu bir balon piyasası oluşturabilir.

Korona virüs salgını 60 yılın en büyük evrensel krizini tetiklemiş olabilir. Ancak dünyanın en büyük şehirlerinde gayrimenkul fiyatları halen rekor yüksekliklerde seyrediyor.

UBS Küresel Servet Danışmanlığı Birimi hükümetlerin mali destekleri ve merkez bankasının parasal politikaları vasıtası ile dev metropollerde konut fiyatlarının düşmek yerine dört çeyrektir üst üste yükseldiğini kaydetti.

60 metrekare için 20 yıl

UBS raporuna göre Hong Kong’da son derce kabiliyetli bir hizmet sektörü çalışanının 60 metrekarelik bir daire satın alması için 20 yıl boyunca çalışması gerekiyor. Paris’te aynı şartlarda bir konut almak 17 yıl gerektirirken New York’ta ise 11 yıllık bir çalışmayı karşılıyor.

UBS’in gayrimenkul analistleri Claudio Saputelli ve Matthias Holzhey dünya genelindeki en büyük 25 kentin bulunduğu UBS Küresel Gayrimenkul Balonu Endeksi 2020 verilerinde 60 metrekarelik gayrimenkul fiyatlarını baz alınıyor. Buna karşın referans noktası olarak gösterilen daireler bir okul otobüsünün yalnız iki katı olacak büyüklükte bir alan ve analistler bu şartlarda bir evde yaşamın sürdürülebilir olmadığına dikkat çekiyor.

Balon piyasası yolda

UBS raporu yatırımcıları pandemi teşviklerinin etkilerinin azalması ve hane halkı gelirlerinde baskının artmasıyla evrensel gayrimenkul piyasasında “revizyon periyodu” oluşabileceği konusu ile ilgili uyarıyor.

Raporda, “Artan işsizliği genişletecek ve hane halkı gelirlerindeki karamsar görünümü etkileyecek her şey gayrimenkul fiyatlarını belirsiz bir noktaya taşıyacaktı. Buna karşın mevcut ivmenin sürdürülebilir olmadığı açıktır” ifadelerine yer verildi.

Gayrimenkul piyasası servet yaratılmasında yardımcı olsa da UBS raporunda, “Birden çok gayrimenkul sahibi olanlar için kar alımı yapmak açısından şu an kesinlikle en kötü zaman değil” görüşlerine yer verildi.

San Francisco ve New York’ta tehlike çanları çalıyor.

Özellikle ABD’de, evden çalışan insanların daha ucuz gayrimenkul fiyatı olan bölgelere yönelmesiyle San Francisco ve New York da dahil olmak suretiyle kıyı bölgelerdeki kentsel kiralık ev sahiplerinin durumu son derece endişe verici görünüyor.

Halka arzların artmasıyla beraber teknolojik iş alımlarında artış görülen San Francisco’da gayrimenkul fiyatları iki yıldır düşüş gösterse de 2012 yılının dip seviyesinin yüzde 65’i oranında üst seviyeden alıcı buluyor. UBS ekibi San Francisco için göçmenlere uygulanan sınırlamaların sonrasında kısa vadeli kiralara olan isteğin azalmasının risk sebebi taşıdığının altını çiziyor.

Manhattan’da ise emlak fiyatlarındaki düşüş, şehirdeki dev finans sektörünün kaderine ve lüks mülklerin aşırı arzına bağlı olacak. Ancak analistler, New York’un tamamı için artan vergi oranları ve banliyölerdeki göçün yanı sıra “mahalli ekonomik ve sosyal zorlukların artmasının” bir tehdit olduğunu vurguluyor.

UBS ekibi raporunda, “Bizim görüşümüze göre, New York salgının da ötesinde varsıl yatırımcılar için nispeten çekici kalacak. Bununla beraber, konut sahiplerinin öngörülebilir bir gelecekte salgının gayrimenkul değerleri üzerindeki olumsuz etkisini görme olasılıkları yüksek” görüşlerine yer verildi.

Ne düşünüyorsunuz?

110 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kredi ile Ev Almak Caiz Mi ?

Yapı Müteahhitleri İle İlgili Yeni Kararlar Yürürlüğe Girdi !