in

Kuş Cenneti’nde Kamulaştırma Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Şehrin silüetine zarar verecek binaları kaldırmış olacağız.

Kuş Cenneti’nde yaklaşık 1,5 milyon metrekare arazi kamulaştırılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığında yapılan İl Koordinasyon Toplantısı’nın sonrasında konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kuş Cenneti’nde yaklaşık 1,5 milyon metrekare arazinin kamulaştırılacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme önem verdiklerini dile getirerek, Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bu hususta birçok desteği vereceklerini ifade etti.

Kuş Cenneti hakkında da çalışma başlatacaklarını belirten Murat Kurum, şöyle konuştu:

“Kuş Cenneti’nde yaklaşık 1,5 milyon metrekare arazinin hazineyle takasını gerçekleştireceğiz. Bu arazilerin mülkiyetleri şahıs mülkiyetinde. Büyükşehir belediyemizin, vatandaşlarımıza kamulaştırma bedelini ödemesi karşılığında bu alanı ‘net korunacak alan’ ilan edeceğiz. Buradaki Kuş Cenneti Milli Parkı’mız hazine mülkiyetinde yüzyıllarca korunacak ve gelecek nesillerimize, çocuklarımıza aktaracağımız doğal bir alanı korumuş olacağız. 50 kilometre bisiklet yolu yapacağız. Bisiklet yolu projemizi çok önemsiyoruz. Bu kapsamda Bakanlık olarak 10 milyon liralık projenin 5 milyon lirası hibe, kalan kısmıyla da büyükşehir belediyemize destek vereceğiz.

Sahillerimizde vatandaşımızın daha geniş alanda kullanabileceği projeler var. Ayvalık’ta gerekse Edremit’te vatandaşlarımızın sahil kullanımına engel olan binaların kamulaştırma çalışması dahil, buradaki düzenlemeler, yine buradaki sosyal ihtiyaçları karşılamak için büyükşehir belediyemizle beraber bir proje gerçekleştireceğiz. Ayvalık bu noktada kültürel ve tarihi değerlerin yüksek olduğu bir şehir. Şehrin silüetine zarar verecek binaları kaldırmış olacağız. Aynı zamanda bu alandaki yürüyüş ve bisiklet yollarını yapacak hem de Edremit’e Ayvalık’a değer katmış olacağız.”

Ne düşünüyorsunuz?

103 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Oda Birleştirmek Yasal İzin Gerektirir mi ?

Denizli’nin Verimli Toprakları Su İle Buluşuyor