in , ,

Kuşadası’nda 22 Dönümlük Yeşil Alan İmara Açıldı

İmar Değişikliği Cumhurbaşkanlığınca Onaylandı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yazlık siteler arasında kalan 22 dönümlük tek yeşil alanın imarı, Özelleştirme İdaresi tarafından “Turizm, ticaret, konut alanı” olarak değiştirildi. Cumhurbaşkanlığınca onaylanan imar değişikliği, Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Kuşadası Belediyesi’nde askıya çıkarıldı.

Mahalle Sakinlerinin Tepkilerine Neden Oldu

Mülkiyeti Hazineye ait 22 dönüm arazinin imarının yeşil alandan çıkarılarak “Turizm, ticaret, konut alanı” olarak değiştirilmesi Kuşadası’nda tepkilere neden oldu. Yazlık siteler arasında kalan arazinin, kamu kullanımına ait yeşil alan ve önündeki Kocagöl ile birlikte rekroasyon alanı olarak düzenlenmesi beklenirken imara açılması mahalle sakinlerini şoke etti.

Özelleştirme İdaresince hazırlanan imar plan değişikliği, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan imzasıyla onaylanan şekliyle Aydın il Çevre Müdürlüğü ve Kuşadası Belediyesi’nde askıya çıkarıldı. Güzelçamlı Mahallesi’nin yapılaşmadan kurtulabilmiş en büyük rekroasyon alanının imara açılmasına anlam veremediklerini belirten mahalle sakinleri, “İmarı planının bizzat Cumhurbaşkanının imzası ile olması enteresan” yorumu yaptı.

Çevredeki site sakinleri bir süre önce Kocagöl’deki balık çiftliğinin kaldırıldığını, değişen imarla beraber gölün de bu araziyi alacak şahsa tahsis edileceğinin anlaşıldığını söyleyerek, “Deniz ile arazi arasında denizle bağlantılı Kocagöl var. Gölün temizlenmesinden sonra araziyi alacak şahsa verileceği anlaşılıyor. Bu bölgede denize uzaklığına göre bir dönüm arazi aşağı yukarı 2 milyon liraya satılıyor. Bu arazinin imar değişikliğinden sonraki değerini siz düşünün” şeklinde konuştu.

İtiraz Edilecek

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in basın danışmanı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı imar planını askıya çıkarmanın yasal zorunluluk olduğunu belirtti.

İmar plan değişikliğinin Kuşadası Belediye Meclisi’nde yapılmadığına dikkat çeken Günel, “Değiştirilen imarı askıya çıkarmak yasal zorunluluk. Ancak belediye olarak bu imar planını kabul etmiyoruz. İtiraz edeceğiz. Askı süresince vatandaşların da itirazlarını alıp ilgili kuruma ileteceğiz” dedi. Mimarlar Odası Başkanı Ümit Acar’da, imar değişikliğine dair geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak, hafta içinde resmi itirazlarını yapacaklarını ifade etti. Ayrıca Kuşadası’nda birçok sivil toplum örgütü ve arazinin olduğu bölgedeki site sakinlerinin itiraz için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Ne düşünüyorsunuz?

150 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan Sıfır Konut Kredisi

CHP Milletvekilinden Banker Krizi Benzetmesi