in ,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 20 Milyon Liralık Destek !

Türkiye, pandemi sebebiyle zarar gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kaynak aktaracak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 26 Mayıs 2020′ de video konferans tekniğiyle düzenlenen görüşmeyle ‘Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması’ nı imzalamıştı.

Türkiye, pandemi sebebiyle zarar gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ ndeki (KKTC) turizm sektörüne 20 milyon liralık kaynak aktaracak.

KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, her alanda maddi desteğin yanısıra KKTC’ye bilgi ve tecrübelerini de aktaran Türkiye, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığının kurumsal kapasitesinin artırılması ile birlikte turizm altyapısı, teşvikler ve hibelerle sektörün desteklenmesine ve girişimciliğin artırılması yönündeki çalışmalara da kıymetli katkılarda bulunuyor.

Açıklamada,” Pandemiden büyük zarar gören ülkemizdeki turizm sektörünün tekrar canlanması için 2020 yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması’ nda Lefkoşa Kaynaklı Reel Sektör Projeleri arasındaki ‘ Turizm Salgın Destek Programı Projesi ‘nden 20 milyon lira kaynak ayrılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Ayrılan bu kaynak ile başta küçük oteller olmak üzere 130 otele ve 141 acenteye hibe desteğinde bulunulması ve 25 acenteye de 2019 yılı turizm teşvik ödemelerinin kısmi olarak ödenmesi için gerekli talimatların verildiği belirtilen açıklamada, gerekli çalışmaların başlatıldığına ve turizm altyapısına da ilgili yıl harcamalarında kullanılmak üzere ilave kaynak ayrıldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, turizmin yarattığı katma değer, istihdam ve döviz geliri vesilesiyle KKTC ekonomisine katkı açısından en önemli sektörlerden biri olduğuna da dikkat çekildi.

Ne düşünüyorsunuz?

57 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İş Yeri Kiracılarına Stopaj ve KDV İndirimi !

Dev Şehir İçin Türk Firmalarına Yatırım Çağrısı !