in ,

Kuzey Marmara Otoyolu Hizmete Açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Akyazı ilçesinde düzenlenen İzmit-Akyazı bölümünün (6. kesim) açılış töreninde konuşma yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun yalnızca Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacağını bildirdi.

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında Türkiye‘yi hak ettiği konuma taşımak için dünyanın en büyük projelerine imza attıklarına dikkat çeken Karaismailoğlu, halen ülkenin dört bir yanında 3 binin üzerinde şantiyede teknik personel, mühendis, ve işçilerin gece gündüz çalıştığını ifade etti.

Bakan Karaismailoğlu, “Sadece geçtiğimiz bir aylık dönemde Hayrabolu-Tekirdağ yolu, Sarıkamış-Karakurt Horasan yolu, Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri yolu, Samsun-Sivas demir yolu hattı, Formula 1 Pisti ve Manisa Akhisar çevre yolu açılışlarını gerçekleştirdik. Çarşamba günü Ankara-Niğde Otoyolu’nun tamamını hizmete aldık, Çin’e uğurladığımız ilk ihracat treni yolculuğunu kesintisiz ve başarı ile tamamladı. Aynı şekilde yakın süreçte birçok projeyi hizmete alacağız.” dedi.

“Aşılmaz” denilen nehirleri, vadileri köprülerle geçtiklerini “Geçit vermez” denilen dağları tünellerle deldiklerini belirten Karaismailoğlu, aşkla bağlı oldukları vatana ve millete büyük bir güçle hizmete devam edeceklerini açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun sadece Marmara’nın değil tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacağını dile getirdi.

“İki kıtayı birbirine bağlayan, Kuzey Marmara Otoyolu ile araçların şehir içi trafiğine girmeden yüksek standartlı, güvenli, kesintisiz ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. Kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 kilometrelik kesimlerinden sonra bugün de 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’muzun tamamını hizmete açıyoruz ve ticaretin kalbinde bulunan bu bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz.”

Karaismailoğlu, 6. kesimde 4 viyadük, 22 üst geçit, 20 alt geçit, 64 köprü, 179 menfez olmak suretiyle toplam 289 yapının bulunduğunu, otoyolla yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek ve tasarrufun önünü açan bir projenin hayata geçirildiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, projelerin her birinde depreme dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımlarının kullanıldığına dikkati çekti.

“Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır. İstanbul’dan Anadolu illerine doğru gidişte ve dönüşte mevcut D-100 kara yolu ve TEM otoyolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilmiştir. Kuzey Marmara Otoyolumuzun bir diğer özelliği de kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılmış etkin projelerimize güzel bir örnek teşkil etmesidir. Yeni bütçe imkanları projelerimizi hızlı ve nitelikli şekilde vatandaşlarımızın hizmetine açabilmeyi sağlamaktadır. Konforun ve zamanın değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile tekrar belirlenmiştir.”

Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun her bir vatandaşımız için gurur vesilesi olduğunu, çocuklara, gençlere, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir nişanesi olarak gösterebilecekleri dünya genelinde bir eser olduğunu belirtti.

“Türkiye’nin dünyada lider ülkelerden biri olacağı günlerin ne kadar yakın olduğunun, ülkemizi ve milletimizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağımızın ispatı niteliğindedir. Bu hayırlı günde, projemizde emeği geçen yüklenici firmalara ve her kademeden çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Programa, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya milletvekilleri Çiğdem Erdoğan Atabek, Kenan Sofuoğlu, Recep Uncuoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile diğer ilgililer katıldı.

Öte yandan, açılıştan önce otoyolda incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Vali Kaldırım’dan bilgi aldı.

Ne düşünüyorsunuz?

181 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı İçin Geri Sayım Başladı !

Ayda 380 TL Taksitle Konut Sahibi Olabilirsiniz !