in ,

15 Yıldır Atıl Vaziyette Bulunan Lavuar Alanı İhale Edilecek

Endüstriyel mirasın korunarak hayata geçirilmesi planlanan proje ile sosyal donatı alanları oluşturulacak.

Zonguldak’ta yaklaşık 15 yıldır atıl vaziyette bulunan lavuar alanı TOKİ tarafından 26 Şubat 2021 tarihinde ihale edilecek.

Endüstriyel mirasın korunarak hayata geçirilmesi planlanan projeyle, Üç kule ve silolar eşliğinde 7’den 70’e herkes, sosyal donatı alanlarında vakit geçirme imkanı bulabilecek.

70’li yıllar öncesindeki teknolojiyle şehir merkezine kurulan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür yıkama tesisi, 141 bin metrekare alanda günde yaklaşık 5 bin ton kömür yıkadı. Ekonomik ömrünü tamamladığı gerekçesiyle 2006 yılında başlayan yıkım işlemleri 2012 yılında tamamlandı. “Taşınmaz kültür varlığı” olarak tescili istemiyle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na müracaat edildi. Kurul, üç kule, yıkımdan arta kalan bir yapı ve yeraltı silolarını tescil etti.

Enerji Bakanlığı’ndan Hazineye devredildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının tavsiyesi ve Bakanlar Kurulu kararı ile 2018 yılında aralarında lavuar alanının da bulunduğu bazı TTK arazilerinin Hazineye devredildiği açıklandı. Zonguldak Merkez ilçe, Mithatpaşa, Birlik, Terakki ve Çınartepe mahalleleri sınırları içerisinde bulunan, mülkiyeti Türkiye Taşkömürleri Kurumu Genel Müdürlüğüne ait olan bazı taşınmazların Maliye hazinesine devredilmesi kararlaştırılarak yürürlüğe girdi. Bu kararla, başta lavuar alanı olmak suretiyle atıl durumda olan, kullanılmayan, vatandaşların kullanımında olan, TTK Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunan taşınmazlar Hazineye devredilmiş oldu.

Endüstriyel miras korunacak.

26 Şubat 2021 günü ihale edilecek olan lavuar alanı, Türkiye’ye örnek gösterilebilecek bir projeyle hayat bulacak. Drone ile havadan görüntülenen atıl vaziyetteki alan ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, şunları söyledi:

“Zonguldak’ın, hepimizim uzun yıllardan beri beklediği 2006 yılından beri boş, atıl biçimde duran lauvar alanı diye tabir ettiğimiz kömür yıkama alanına tırlar şu an geçici olarak park ediyor. Seçim zamanında burası hakkında projemiz olduğunu söylemiştik. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda kentimize iki kez gelen Çevre Şehircilik Bakanımızdan destek istemiştik.

Cumhurbaşkanımıza burayı anlattık. Buranın Zonguldak için ne kadar kıymetli olduğunu, tüm Zonguldak’ın buranın bir alan olmasını istediğini hem seçim öncesi hem seçim sonrası konuşmuştuk. Malumunuz 2010 yılındaki mahalli idarede bir ödüllü proje yarışması yapılmış, bunların hepsi rafa kaldırılmıştı. İnşallah TOKİ eliyle 26 Şubat’ta ihale gerçekleştirilecek. Zonguldak’ın heyecanla beklediği 15 yılı aşkın süreden beri boş, atıl bekleyen lauvar alanı inşallah peyzajından yapılarına kadar Türkiye’ye örnek gösterilebilecek sosyal donatı alanı olacak. 7’den 70’e herkesin yararlanabileceği sosyal donatı alanları, inşallah TOKİ eliyle yapılacak. 3 kule ve silolarımızla yer altında otoparkı, müzesiyle nefes alabileceğimiz kusursuz alana kavuşacağız. Zonguldak adına, Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Onların da talimatlarıyla bizlere destek olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve vekillerimize sonsuz teşekkürler.”

Ne düşünüyorsunuz?

105 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Diyarbakır’da Mervani Devleti Hükümdarının Mezarı Bulundu

TV Arkası Dekorasyon Önerileri