in ,

Mamak Belediyesi Hasarlı Bina Tespit Çalışmalarına Başladı

Tespit ve dönüşüm hayat kurtaracak. Yetkililer uyardı… 7 maddeye dikkat !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli yapıların belirlenmesi için yetkilendirilen Mamak Belediyesi, hasar görmüş bina tespit çalışmalarına başladı. Risk yaratan yedi maddeyi sıralayan yetkililer, “Bu maddelerden biri sizin yapınız için geçerliyse tespit ve yapılacak dönüşümle can kaybının önüne geçebilirsiniz” uyarısında bulundu.

Mamak Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde risk oluşturan yapıların belirlenmesi için çalışma başlattı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, ilçe genelinde riskli yapı tespit çalışmalarına başlayan Mamak Belediyesi ekipleri, Başak Mahallesi’nde ikamet eden yapı sakinlerinin başvurusu üzerine tespit çalışması gerçekleştirdi. Afet riski taşıyan yapılara, meydana gelecek felaketlerin önlenmesi amacıyla tespit işlemi yapıldığını söyleyen ekipler, şunları belirtti:

BAŞVURU GEREKİYOR

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ile Mamak Belediyesi olarak ilçemizde risk taşıyan yapıları tespit ediyoruz. Risk analizlerinin kontrolünü ve laboratuvar sonuçlarını yerinde görerek onaylıyoruz. Yasal süreçleri devam eden 31 gecekondu yer alıyor. Bu çalışmanın yapılabilmesi için ilk önce vatandaşların müdürlüğümüze müracaat yapması gerekiyor. Binasının riskli olduğunu düşünen bir kişinin bile başvurusu tespit için yeterli. Olası bir depremde can kaybının önüne geçilebilmesi için Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında, yapılarından şüphe duyan vatandaşların müracaat yapması büyük önem taşımaktadır.”

YEDİ MADDEYE DİKKAT

Yetkililer, “Eğer aşağıdaki yedi maddeden biri sizin yapınız için geçerliyse tespit ve yapılacak dönüşümle can kaybının önüne geçebilirsiniz” uyarısında bulundu.

İşte o maddeler;

Bina 1999 yılında önce yapıldıysa,

Bina projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa,

İnşaatta hazır beton kullanılmadıysa,

Binadan daha önce alınmış karot beton dayanımı C1O altındaysa,

Bina kolon ve kirişlerinde çatlaklar varsa,

Bodrum katta rutubet, kolon demirlerinde paslanma, betonda deniz kabukları varsa,

Bina dere yatağı, dolgudaysa.

Ne düşünüyorsunuz?

156 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

5 İlde Açılış İçin Gün Sayılıyor

Çeşme Araştırma Gemisi Yunanistan’ı Tedirgin Etti