in ,

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı !

Bankaların faiz oranları nasıl etkilenecek ?

Kasım ayı faiz kararının açıklanmasının ardından gözler bankaların kredi ve 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarına çevrildi.

475 baz puan faiz artışı kararı açıklandı. Peki, baz puan ne demek, 475 baz puan faiz artışı kararı ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarını nasıl etkileyecek, bankaların kredi faiz oranları nasıl etkilenecek ?

475 BAZ PUAN NEDİR ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama akabinde baz puan nedir sorusu bir kere daha gündeme geldi. Faizler ile ilgili kullanılan terimler arasında bulunan baz puan gün geçtikçe gündelik hayatımızda da kullanılan terimler arasına girmeyi başarıyor. Faiz oranlarda yaşanan değişiklikleri ifade eden, faiz oranları için kullanılan birime baz puan denilmektedir.

100 baz puan 1 faiz oranı olarak ölçülür. Yani 100 baz puan MB politika faizi için 1 puanlık indirime tekabül eder ve bu yolla hesaplanır. 475 baz puan, faiz oranları için 4.75 puan artış demek. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı akabinde 10,25 olan Merkez Bankası faiz oranı yüzde 15 seviyesine çekilmiş oldu.

475 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI SONRASI BANKALARIN FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENECEK ?

Açıklanan karar akabinde dolar kuru, altın fiyatları kadar bankaların kredi faiz oranları ve vadeli hesap faizleri de merak ediliyor. Malesef alınan karar kredi faiz oranlarında büyük bir yükseliş anlamına geliyor. Bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi faiz oranları ve 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yükselecek. Bu karar, bankada parası olanları sevindirecek.

Ne düşünüyorsunuz?

356 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tekirdağ’da Üç Mahalle Birbirine Bağlanacak

TOKİ Konutlarına İpotek Tescil Ettirilebilecek !