in ,

Merkez Bankasının Faiz Kararı Konut Kredilerini Nasıl Etkiledi ?

Konut kredilerinin hız kesmeye başladığı faizlerin yeniden artma eğilimine girdiğine dikkat çeken Hakan Güldağ

Merkez Bankasının Faiz Kararı Konut Kredilerini Nasıl Etkiledi voorgo.com

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi ve konut kredilerinin hız kesmeye başladığına faizlerin yeniden artma eğilimine girdiğine dikkat çekti.

Kredi artışı ile büyüme arasındaki ilişkileri değerlendiren  Ali Ağaoğlu ve Hakan Güldağ, Merkez Bankası’nın son hamlesi ışığında ekonomi politikalarına ilişkin konuştu. İkili, cari açıktaki artışı konuştu.

Ali Ağaoğlu şunları söyledi; Türkiye’nin normal büyüme patikası yüzde 4.5’dur. Biz ne zaman KGF’lerle büyüdük, ertesi yıl küçülmek zorunda kaldık. Bugün 3. çeyrekte büyüme beni şaşırtmayacak.

Konut satışları, geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 209, kredi ile alınan konut miktarı yüzde 1280 artmış. Aynı anda konut fiyatları da yüzde 25-30 arttı. Eş dost birbirlerine evlerini sattı, kredi aldılar.

Güldağ, ilk el konut satışlarının aslında ekonomiye gerçekten katkısı olduğunu, satışların çoğunun ikinci el konut olarak kayda geçtiğini ancak o ikinci el piyasa hareketinin de kendine göre bir işlevi olduğunu açıkladı. ”Borç ödemeye, borç  kapamaya yaradı.Kredilere yavaş yavaş fren gelecek gibi görünüyor” diyen Güldağ, konut kredilerinin hız kesmeye başladığını ve faizlerin yeniden artma eğilimine girdiğini ekledi.

Ne düşünüyorsunuz?

142 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Quasar İstanbul’da Yüzde 0,79 Faiz Oranı ile 120 Ay Kredi Fırsatı voorgo.com

Quasar İstanbul’da Yüzde 0,79 Faiz Oranı ile 120 Ay Kredi Fırsatı

Kira Sözleşmesi 1 Yılda Sonlanmıyor

Kira Sözleşmesi 1 Yılda Sonlanmıyor!