in

Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde Sanayi Parsellerinin Tapuları Çıkarılıyor

OSB Müteşebbis kurulu arsaların tahsis ilkelerini belirledi.

Milas Organize Sanayi Bölgesinde oluşturulan 54 sanayi parselinin tapulama işlemleri başlarken OSB Müteşebbis Heyeti de parsellerin tahsis ilkelerini belirledi. Buna göre OSB’de tesis kuracak beş sektör tek tek gruplandırılacak.

Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının sonrasında arazi yapısına uyumlu olarak tekrar parselasyon yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra başlatılan kadastro çalışmaları da tamamlandı. Milas OSB’de sanayi parsellerinin tapularının çıkarılması aşamasına gelindi. Oluşturulan 54 sanayi parselinin tapularının çıkartılması işlemi ise Milas Tapu Müdürlüğünde sürdürülüyor. Bu parsellerin yarıdan çoğunun tapuları çıkarıldı. Kalan parsellerin tapularının çıkarılması işlemleri devam ediyor. OSB Müteşebbis Heyeti de sanayi arsalarının hak sahiplerine tahsisinde uygulanacak ilkeleri saptamak üzere toplandı. Müteşebbis Heyet, Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın başkanlığında toplandı ve Milas OSB’de aynı sektörlerin aynı bölgede gruplandırılması kararlaştırıldı. Buna göre Milas OSB’de tesis kuracak inşaat, gıda, makine, tekstil ve entegre tesis işkolundaki tesisler kendilerine tahsis edilen aynı bölgelerde gruplandırılacak.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Milas OSB Müteşebbis Heyet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Reşit Özer, toplantı akabinde yaptığı açıklamada Milas OSB’deki 54 sanayi parselinin yarısından çoğunun tapularının çıkarıldığını belirterek ” Tapulama işlemi birkaç hafta içinde sona erecek. Parseller, tamamının tapusu çıkarılmasından sonra hak sahiplerine tahsis edilecek. Müteşebbis Heyet toplantısında tahsis ilkelerini belirledik. Buna göre aynı sektördeki tesisler aynı bölgede toplanacak” dedi.

Milas OSB, 1072 dekarlık bir alana kurulacak. 57.5 dekarlık yeşil alan, 544 dekarlık sanayi parseli alanı ve 36 dekarlık idari ve sosyal tesis alanı yer alıyor. Yol, elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları tamamlanan Milas OSB’ye gıda, inşaat, entegre tesis, makine ve tekstil alanlarında tesisler kurulabilecek.

Projelendirmenin, OSB arsalarının hak sahiplerine tahsisinden sonra en geç bir yıl içinde yapılması gerekiyor. Projelendirmeden sonra OSB yönetimi tarafından yapı ruhsatları verildikten sonra ise en geç iki yıl içinde tesislerin tamamlanıp işyeri açma ve çalışma ruhsatlarını almış olması gerekiyor. İki yıl içinde üretime geçmeyenlerin parselleri OSB yönetimine geri dönecek ve o güne kadar girişimcinin ödemiş olduğu katılım payları geri verilirken sanayi parseli diğer yatırımcıya tahsis edilecek. Milas OSB’deki sanayi parsellerinin yüzde 75’inde üretim başladığında Muğla ilinde ikinci bir OSB kurulabilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

191 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Orman Sınırları Dışına Çıkarılarak Tapuda Hazine Adına Tescil Edilecek Alanlara İlişkin Usul ve Esaslar Değişti !

Belediye Başkanı, İlçede Oturanlara ‘Evinizi Satmayın’ Uyarısında Bulundu