in ,

Miras Kalan Tarım Arazileri Masrafsız Birleştirilebilecek !

Tapu harcı ve vergi muafiyeti getirildi !

Verimli tarım arazilerinin korunması adına her gün yeni bir önlem alınmaya devam ederken miras kalan tarım arazileri için de yeni bir adım atıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çalışma ile son yılların en büyük problemlerinden biri olarak gösterilen tarım alanlarının miras ve satış yolu ile bölünmesi konusu ile ilgili beklenen düzenleme hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda hisseli tarım arazileri artık masrafsız olarak birleştirilebilecek, çok sayıda mirasçısı bulunan tarım arazilerinde yaşanan veraset intikali problemi de çözülmüş olacak.

HİSSELİ TARIM ARAZİLERİ ARTIK MASRAFSIZ BİRLEŞTİRİLECEK, VERGİ MUAFİYETİ İLE TAPU HARCI ALINMAYACAK !

Türkiye’de birden fazla mirasçısı bulunması ve mirasçıların aralarında yaşadıkları problemler sebebi ile 720 bin hektar gibi oldukça büyük bir alanı içine alan tarım arazilerinde veraset intikali yapılamadığı belirlenirken bu problemin çözümü adına toprak reformu devreye alındı.

Yapılan düzenleme kapsamında hisseli tarım arazilerinin birleştirilmesi konusu ile ilgili vergi muafiyeti hakkı tanınırken böylece masrafsız tarım arazisi birleştirme imkanı sunuldu. Miras kalan tarlalar için tapu harcı ve vergi ödemeden hisse birleştirme işlemi yapılabilecek.

TÜRKİYE’DE KAÇ HEKTAR TARIM ARAZİSİ VAR ?

Konu ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli arazi intikali problemini çözüme ulaştırmak adına harç ve vergi muafiyeti getirildiğini belirterek “2005-2021 arası 720 bin hektar tarım arazisinin intikali yapılamadı. İntikalin çözümü için süresi içinde (vefat tarihinden itibaren bir yıl içinde) işlemlerini yaptıran varislere harç ve vergi muafiyeti getirildi” diyerek uygulama ile ilgili bilgi verdi.

Türkiye’nin tarım arazisi varlığının ise 28 milyon hektar olduğu açıklandı. Tarım arazilerinin korunması adına arazi toplulaştırma işlemleri de tüm hızı ile devam ederken yapılan düzenlemeler ile tarım arazilerinin miras yolu ile bölünmesi de engellenmiş oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

135 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Batman Binatlı’da Çiftçiler Devlet Desteği Bekliyor !

Emlak Vergisi Borcu Olanlara 2021 Müjdesi !