in ,

Murat Kurum Açıkladı “Ülke Genelinde Yaygınlaştıracağız !”

“Köylerimizi yapılaşma anlamında bir düzene oturtmuş olacağız”

Bakan Kurum, Malatya’daki temaslarında Kale ilçesinde depremzedeler için yapılan konutlarda incelemelerde bulundu ve burada yurttaşlarla görüştü. Bent Mahallesi’ nde Tarımköy uygulaması kapsamında yapılan tek katlı, ahırı da bulunan köy konutlarını inceledi.

İncelemenin sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Kurum, Malatya ve Elazığ’ da 24 bin 500 bağımsız bölümden oluşan konutların inşasına başladıklarını hatırlattı.

Kurum, bunların bir kısmının yerleşik alanlarda, köylerde, bir kısmının da şehir merkezlerinde yurttaşın tarımla uğraştığı, çiftçilik, hayvancılık yaptığı alanlarda olduğunu aktardı ve şöyle devam etti:

“Bu gördüğünüz konut ince işçiliğiyle birlikte 15 gün içerisinde tamamlanabiliyor. Şu an imalatları yerinde inceliyoruz ve bunların imalatlarını yapacağımızı daha önce söylemiştik. 10-15 tane, firmanın kapasitesine göre her firma üretimini sahada yapabiliyor. Bu çerçevede yerinde görme fırsatı bulduk. Hem Elazığ hem de Malatya’ da kırsalda aşağı yukarı 5 bin köy konutu inşası yapıyoruz.”

“Ülke genelinde yaygınlaştıracağız”

Bakan Kurum, Pütürge ,Doğanyol ve Kale ilçelerinde şehir merkezindeki konutları ve köy konutları projelerini incelediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Konutlarımızın yanısıra ahırlarımız var. Hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımızın hayvanlarına bu ahırlarda bakabilecekleri bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bunları yaptığımızda köylerimiz daha da kuvvetli hale gelecek, yani kırsal anlamda kalkınacağız.

Projenin bir diğer amacı da budur, kırsal kalkınmayı sağlamak. Bu örnek projeleri köy yerleşik alanlarında yurttaşımızdan gelecek talep doğrultusunda, ülke genelinde yaygınlaştıracağız.

Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı kapsamında, 81 il valiliğine yazı gönderdik ve ‘Elinizde Tarımköy uygulaması dilediğiniz alanları çalışın, gönderin’ dedik.

Hızlı bir biçimde de bu programları yapacağız. Uzun vadede yurttaşımızın, çiftçimizin ödeyebileceği şartlarda kendilerine bu projeleri sunmuş olacağız.”

Konutların bürüt 95 m², net 85 m², ahırların ise 30 m² den oluştuğunu söyleyen Kurum, yurttaşların burada daha mutlu, huzurlu, güvenilir biçimde konutlarında yaşayacağını söyledi.

“Köylerimizi de yapılaşma anlamında bir düzene oturtmuş olacağız”

Köy konutlarına dair “Bu köydeki, kırsaldaki dönüşümün bir modeli olacak.” diyen Bakan Kurum, şu şekilde devam etti:

“Elazığ ve Malatya’ daki depremde, Giresun’daki selde, mühendislik hizmeti almamış, kerpiç, yığma yapılardan oluşan köy konutlarımız hasar gördü. TOKİ ile Türkiye genelinde 1 milyon sosyal konut rakamına ulaştık. Tarımköy ve Köy kent, programıyla da şehirlerimizden gelen talep doğrultusunda kırsal kalkınmayı, köylerdeki dönüşümü sağlayacak adımı atmış olacağız.

Köylerimizin, yaylalarımızın korunması, geleceğe aktarılması açısından bunu çok önemsiyoruz. Çiftçimiz, kira öder gibi, uzun vadede konutların fiyatlarını ödeyecekler. Bu şekilde, yapılaşma anlamında köylerimizi bir düzene oturtmuş olacağız.”

Ne düşünüyorsunuz?

85 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Katılım Bankalarından İhtiyaca Özel Finansman

Müteahhitten Ev Alırken Dikkat !