in

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Kanal İstanbul Projesinin İmar Eleştirilerine Yanıt.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Mehmet Acet tarafından sunulan Başkent Kulusi programına konuk oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum-voorgo

BAKAN KURUM’DAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Program kapsamında önemli konu başlıklarına değinen Bakan Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesine özel bir parantez açtı. Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Bakan Kurum bu proje için yapılan çalışmaları hatırlattı. Bu kapsamda bu alanda doğal alanların korunacağını ifade eden Murat Kurum, imar alanında ki eleştiriler de cevap verdi.

“Hiç bir zaman dediğimiz dedik hareket etmedik. Hep milletimiz ile birlikte hareket ettik, Cumhurbaşkanımız Kanal İstanbul projesini belirttikten sonra bakanlıklar ve biliminsanları ile toplantılar yaptık. Doğal alanları koruyarak bu bölgede örnek bir şehircilik projesi olacak planlama yaptık. Arazinin yüzde 52′ sini donatıya ayırdık. Yollar parklar bahçeler…. Yatay mimari esaslı da bir imar planı yaptık. Bunları askıya çıkardık gelen itirazları dikkate alıyoruz.”

Çevre Bakanı Murat Kurum konuşmasının devamında Kanal İstanbul Projesi’nin boğaz trafiğine etkisine değinecek. Kanal İstanbul’un bir fonksiyonunda boğazın güvenliğini sağlamak olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Boğaz güvenliğini sağlamak adına yapılmış bir önemli projedir. Diğer taraftan deprem ile ilgili önemli bir projedir. Ekolojik koridoru oluşturuyoruz.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote
TOKİ Sosyal Konut Üretmeye Devam Edecek voorgo.com

TOKİ Sosyal Konut Üretmeye Devam Edecek!

Belçim Bilgin Çiftlikte Yaşamak İçin Kolları Sıvadı voorgo.com

Belçim Bilgin Çiftlikte Yaşamak İçin Kolları Sıvadı