in ,

Müteahhitler Denetim İstiyor !

Fiyat farkı kararnamesi tekrar gündeme taşındı.

Demir cevheri ve fiyatlarında yaşanan artış sanayi ve inşaat sektöründe büyük sarsıntıya neden oldu. Özellikle de kamu müteahhitleri almış oldukları ihaleler sebebi ile büyük sorunlar yaşarken fiyat farkı kararnamesi tekrar gündeme taşındı.

Demir fiyatları küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma ve iç piyasadaki yoğun talep artışı gibi faktörlerle zam üstüne zam görürken yaşanan fiyat artışı sanayi ve inşaat sektöründe büyük bir kriz yaşanmasına neden olmuştu. Çin’de rekor artış gösteren demir talebi büyük bir zam yağmuru oluşmasına neden olurken iç piyasada buna eklenen döviz kurundaki yükseliş demir fiyatlarını kanatlandırdı.

Yaşanan artış öyle bir hal aldı ki demir fiyatlarına gelen zam oranı altın fiyatlarında yaşanan yükselişi dahi geride bıraktı. Demir cevherinin ton fiyatı 5 bin 700 liradan başladığı 2021 yılında 7 bin 190 liraya kadar yükseldi.

2020 senesinin Haziran ayında demirin ton fiyatı 3 bin 430 liradan alıcı bulurken bu da 1 senede fiyat artışının yüzde 106 gibi rekor bir seviyeye ulaşmasına neden oldu. Altın fiyatları 2020 yılında Haziran ayında 367 lira seviyelerinden işlem görürken yıllık bazda yüzde 43 ve yılbaşından bu yana yüzde 16,2 oranında artış göstermiş oldu. Yani demir fiyatları artış hızı ile altın fiyatlarını bile geride bıraktı.

DEMİR FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ ?

Pandemi sebebi ile üretimin sınırlandırılması ve sonrasında Çin başta olmak suretiyle birçok ülkeden yoğun şekilde alım talebi ile arzın oluşan yoğun talebi karşılayamaması üzerine demir fiyatlarında şiddetli yükseliş yaşanmaya başlamıştı. Bu süreçte iç piyasada yükselen döviz kuru da yükselen demir fiyatlarının daha da yukarı çekilmesine neden olmuştu.

Müteahhitler yaşanan yükselişin döviz kuru ile açıklanamayacağını belirterek fiyatların olması gereken yerden daha yüksek seviyede bulunduğunu iddia ederek hükümet tarafından demir ve çimento fiyatlarının denetlenmesini talep etti.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dikey Mimari ve İmar Planlarına Dair Yeni Düzenlemeler Hayata Geçirildi

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir ?