in

Müteahhitlerden Yönetmeliğe Tepki

“Yönetmeliğinin, yapı müteahhitlerinin sınıflandırılmasına dair maddesi, sektörü yoran bir bürokrasi anlayışıyla hazırlanmıştır”

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl, Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe tepki gösterdi.

Başkan Avcıl, yaptığı açıklamada, yönetmelik sebebiyle on binlerce müteahhidin meslekten men edilebileceğini, yapı müteahhitlerinin bu şartlarda kentsel dönüşümde yer almalarının ve söz konusu projelere destek olmalarının mümkün olmayacağını ifade etti.

“4708 SAYILI YASA İLE DENETİM KALDIRILMALI”

Avcıl açıklamasında; “Yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması yönetmeliğinin işleyiş maddesi komplike ve sektörü yoran bir bürokrasi anlayışıyla hazırlanmıştır. İncelendiği zaman bu durum apaçık ortadadır. Bu yönetmelikte; Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulmasına Dair Yönetmelikte bulunan mali, teknik ve idari şartname çizelgesinde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun teknik şartnameler bölümünde bulunan teknik personel yeterliliği şartları aynı şekilde yapı müteahhitlerinden istenmektedir. Ancak; yapı müteahhitlerinin denetimleri 4708 Sayılı Yasa ile yapı denetim firmaları tarafından yapıldığından ve bunun dışında şantiye şefi bulundurma zorunluluğundan kaynaklı yeni yönetmelikte istenen ilgili teknik personel şartının ya da 4708 Sayılı Yasa ile kontrolün kaldırılması gereklidir.” dedi.

“BU DURUMDA YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YER ALMALARI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

“Türkiye genelinde aşağı yukarı 6 milyona yakın afet risk kapsamında yapı var ve bu çürük yapı stoğunun 6306 sayılı kanun kapsamında sürdürülen Kentsel Dönüşüm programları ile dönüştürülmeye çalışıldığı bilinmektedir. Ancak normal yapı müteahhidi ve kentsel dönüşüm müteahhitlerinin işleyiş ve yeterlilik şartlarının ayrı ve zorlaştırıcı olmasından kaynaklı bu şartlar kapsamında, Yapı müteahhitlerinin kentsel dönüşümde yer almaları, söz konusu projelere destek olması mümkün değildir. Yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ile ilgili yönetmeliğinin üzerinden 1 yılı geçmesine rağmen yalnız 350 bine yakın müteahhitten yalnız 30-40 bini mesleki yeterlilik belgesi alabilmiştir. Bu rakamlar sürecin işleyişinin zorluğunu ortaya koymaktadır. Yapı Müteahhitlerinin sınıflandırılmasının yürürlüğe girdiği tarihi olan 02.12.2019 öncesi noterden yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde konu olan parsellerin süre sınırı olmaksızın olumlu ya da olumsuz süreç neticelenene kadar bu uygulamadan muaf tutulması, bunun dışında daha önce yapılan inşaatlardan noter sözleşmesi olmayanlarında oluşturdukları yapıların iş deneyim belgesi yerine geçmesinin sağlanması gereklidir. Ülkemizde 450 bine yakın kayıtlı müteahhit var ve bunun 100 bin civarının kamu müteahhidi olduğu biliniyor. Geriye kalan 350 bin ise özel sektör müteahhidi olduğu halde kendi arsalarına yaptığı inşaatların iş deneyim belgesi yerine geçmemesinden kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. Bu problemin çözülmesi ve kendi arsasına yapı inşa etmek isteyen gerçek ya da tüzel kişilerden en az 5000 metrekareye kadar iş deneyim belgesi referans ve teminat mektubu şartı aranmamalıdır. Mümkünse referans ve teminat mektubu tamamiyle ortadan kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

89 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Uşak Belediye Başkanlığı’nın Gayrimenkul Satış İlanı

Sıfır Konutlar İçin 0.99 Faiz Fırsatı